Bakü’de Türkçülük Çalışmaları Sempozyumu Sona Erdi

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, günümüzde Türk dünyasında Türkçülüğün yeri ve önemini konu alan "Birinci Türkçülük Çalışmaları Sempozyumu" düzenlendi.


Paylaşın:

20 Eylül 2023 Çarşamba günü Bakü’de Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi Rektörlük binasında “Birinci Türkçülük Çalışmaları Sempozyumu” düzenlendi.

Azerbaycan’da Türkçülük konusunda düzenlenen ilk sempozyum olan etkinlikte, Türk milletinin Azerbaycan’daki sorunları ve çözüm önerileri ele alınarak ülkenin ve Türk dünyasının gündeme taşınması amaçlandı.

Sempozyum çerçevesinde, millî kimlik, dil adı, etnik kimlik meseleleri, millî tarihçilikteki problemler ve Türk yurdunun bölünmüşlüğü gibi meseleler ilk defa olarak bilimsel bir yaklaşımla ele alındı.

Prof. Dr. Nesib Nesibli

Azerbaycan’ın önemli aydınlarından Prof. Dr. Nesib Nesibli ve tarihçi, yazar Oder Kutluer’in öncülüğünde 2020 yılında kurulan Türkçü Düşünce Birliği’nin düzenlediği sempozyumun gelecek yıldan itibaren her sene düzenlenmesinin planlandığı bildirildi.

Türkçü Düşünce Birliği Yönetim Kurulu üyelerinden ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi doktora öğrencisi Ergün Ucatürk’te alınan bilgiye göre, sempozyumda sunulan bildirilerin tam metni yakın zamanda Türkçü Düşünce Birliği tarafından kitap halinde yayımlanacak.

 

Kaynak: https://twitter.com/TDBresmi_/status/1705066384315600954 (4/10/2023)

 

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar