Balkan Türklerinin Çınarı Prof. Dr. İsmail Cambazov vefat etti

Ömrünü Bulgaristan’daki Türk topluma adayan eğitimci, gazeteci, yazar, araştırmacı Dr. İsmail Cambazov geçirdiği beyin kanaması sonucu Sofya Pirogov hastanesinde 22.03.2020 tarihinde 92 yaşında Hakkın rahmetine kavuşmuştur.


Bulgaristan Türkleri

Prof.Dr. İsmail Cambazov

92 yıllık yaşamının 65 yılını gazeteci olarak geçiren araştırmacı yazar Dr. İsmail Cambazov, Bulgaristan’da Türk basınının da en önemli tanığıdır. 1953 senesinde Yeni Işık’ta gazetecilik hayatına başlayan Cambazov, Sofya Yüksek İslam Enstitüsü’nün kurucuları arasında da yer alıyor. Aynı zamanda Bulgaristan’da hukuk fakültesi bitiren ilk Türk.

Balkan Türklerinin Büyük Çınarı Prof.Dr. İsmail Cambazov 23.03.2020 tarihinde Sofya, Botunets Müslüman Kabristanında İkindi namazına müteakip toprağa verildi. Cenazeye Korona virüsü tedbirleri nedeniyle çok sayıda vatandaş katılma imkanı bulamasa da, başta Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Haci katılırken, müftülük temsilcileri ile yakınları da katıldı.

Cambazov, değişik vesileler ile Türkiye’de programlara katılan ve Bulgaristan ile Balkan Türklerini anlatıyordu. TİKA her yıl Ankara’da gerçekleştirdiği son Balkan Buluşmaları Programına Türk Tarih Çınarı Prof.Dr. İsmail Cambazov’u Ankara’ya davet etmiş, Balkan Türkleri ile İsmail Cambazov’u Ankara da bir araya getirmiştir.

İsmail Cambazov katıldığı TİKA’nın bu programı icin “Ömrümün en önemli toplantılarından birine katıldım ve geniş bir Balkan Türk Bilim Adamları ile bir araya geldim. Türk Tarihi ve Türk Dünyası asırlık çınarlarına her daim zamanında sahip çıkan ve yeni nesillere bu kahramanları tanıtarak ortak hafızaya sahip çıkıcak ve canlı tutacak program ve projeler uygulayan TİKA’ya da bu vesile ile teşekkür edelim” demişti.

T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sosyal medyada paylaştığı mesajda: “Bulgaristan Türklerinin büyük münevveri, yazar İsmail Cambazov’un vefatını derin üzüntüyle öğrendim. En son Ocak ayı sonunda Sofya ziyaretim sırasında kendisiyle görüşmüştük. Başta Bulgaristan’daki soydaşlarımız olmak üzere, Türk dünyasının başı sağolsun. Allah rahmet eylesin” dedi.

T.C. Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök. “Beyin kanaması sonucu Sofya Prigov Hastanesinde yoğun bakımda tutulmakta olan İsmail Cambazov hocamız 22.03.2020 tarihinde Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Ailesinin, Bulgaristan Türklerinin ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun. Hocamızı en son bir ay önce evinde ziyaret etmiştik. Çok değerli anılarını paylaşmıştı, projeleri vardı.” paylaşımda bulunarak başsalığı dilemişti.

YTB Başkanı Abdullah Eren sosyal medyada: “Bulgaristan Türklerinin önemli ismi, uzun ömrüyle birçok tarihi olaya şahitlik etmiş adeta Bulgaristan Türklerinin hafızası olan İsmail Cambazov amcamızı kaybettik. Allah rahmet eylesin. Geçen sene Sofya’da mezun buluşmasında ve Batı Trakya’da köyümdeki iftarda beraberdik” diye yazdı.

Kaynak:Kırcaali Haber

*****

Gagauz Lehçesinde

Bulgaristandan geldi kara haber, ani Sofiya kasabasında 2020-ci yılın Baba Marta ayın 22-dä insulttan raametli oldu büük türk aydını Prof. Dr. İsmail CAMBAZOV (10.06.1928 – 22.03.2020).

İsmail CAMBAZOV duudu 1928-ci yılın Kirez ayn (iyün) 10-da Bulgariyanın Kırcali tarafının Ardino rayonunun Brezen küüyündä. 1948-ci yılda Şumen kasabasının medresesini başardı hem, başlayıp 1953-cü yıldan “Eni Işık” gazetesındän, yaşamasının 65 yılını türkçä gazetacılaa baaşladı.

İsmail CAMBAZOV Bulgaristanda juridika fakultetını bitirän ilk türk insanı hem “Sofya Üüsek İslam İnstitutun” kuruculardan birisi.

Prof. Dr. İsmail CAMBAZOV Bulgaristanda hem dünnääda türk dilli gazetacılıın, cümne, bilim hem kultura uurunda çok kiyatların avtoru.

İsmail CAMBAZOVun raametli olmasınnan ilgili Türkiye Respublikasının Dişişleri ministrusu Mevlüt ÇAVUŞOĞLU kendi acızgannıını raametlinin yakınnarına hem bütün dünnääya bildireräk yazdı “Bulgaristan Türklerinin büyük münevveri, yazar İsmail Cambazov’un vefatını derin üzüntüyle öğrendim. En son Ocak ayı sonunda Sofya ziyaretim sırasında kendisiyle görüşmüştük. Başta Bulgaristan’daki soydaşlarımız olmak üzere, Türk dünyasının başı sağolsun. Allah rahmet eylesin”.

Kaynak:Anasözü

Yazar

Mete Korkmaz

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar