Batı Trakya Türkleri, Koronavirüsü şartlarında dahi ırkçılığa maruz kalıyor

Yunanistan’da Batı Trakya Türklerini temsil eden Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, ülkedeki koronavirüse dair son gelişmeleri ve Türk azınlığa yönelik baskıcı politikalara dikkat çekti.


Batı Trakya

Batı Trakya Haritası

Batı Trakya Türklerini temsil eden Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, “Son haftalarda dünyayı ve özellikle de Avrupa kıtasını kasıp kavuran koronavirüs kabusu varken maalesef ülkemizde ve bölgemizde yaşanan bazı ırkçı yaklaşım ve olaylara dikkati çekmek zorunda bırakılıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bir Yunan gazetesinde yayınlanan karikatürde Türkleri ve Müslümanları aşağılayan ifadeler görülmesi sonrasında DEB Partisi, “Başbakan Kiriakos Miçotakis dün halka seslenişinde 23 Mart 2020 Pazartesi saat 06:00 itibariyle Koronavirüs’ün yayılmasını önlemek amacıyla sokağa çıkma yasağı ilan etti. Hükümet tarafından alınan son önlemi, her şeyden önce insan sağlığı ilkesine dayanarak yerinde buluyor, tekrar değerli halkımızdan tüm önlemlere harfiyen uymasını istirham ederiz. Ancak son haftalarda dünyayı ve özellikle de Avrupa kıtasını kasıp kavuran Koronavirüs kabusu varken maalesef ülkemizde ve bölgemizde yaşanan bazı ırkçı yaklaşım ve olaylara dikkati çekmek zorunda bırakılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

DEB Partisi yaptığı açıklamada karikatürün, bu koşullar altında dahi Yunanistan’da var olan ırkçılığı gözler önüne serdi. Açıklamada, “21 Mart 2020 tarihinde ülkemizin ulusal gazetelerinden Kathimerini’de yayınlanan bir karikatür Müslümanları ve Türkleri hedef almıştır. Karikatürden anlaşıldığı üzere Koronavirüs’ün Müslüman ve Türklerden çıktığı algısı yaratılmaya çalışılması insan aklına aykırı bir davranıştır.” denildi.

Bir diğer ırkçılık örneği ise Yunan makamlarının diğer vakalara dair bir ikamet bilgisi verilmezken Türk vakalarında köy ismine kadar hastaların bilgisinin ifşa edilmesi şeklinde gerçekleşti. DEB Partisi bu konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“İskeçe Devlet Hastanesi geçen haftadan itibaren Koronavirüs vakalarını açıklıyor ve ilk 4 vakada hiçbir ayrıntıya girmezken 5. vakadaki açıklamada köy ismine yer verdiği gözlenmiştir. Hastanenin beşinci vakayla ilgili açıklamasında daha önceki açıklamalardan farklı bir yöntem benimsenerek İskeçe’nin balkan kolunda bulunan Türk azınlık köyü Şahin açıkça zikredilmiştir.

Ayrıca konuyla alakalı olarak sosyal medyada yapılan yorumlarda İskeçe’nin koronavirüs vakalarından korunması amacıyla İskeçe – Şahin karayolunun 8. kilometresindeki antidemokratik yasak bölge bariyerinin yeniden uygulamaya konması önerisini yapan kişi ve bu anlayışı da şiddetle kınıyoruz.”

Yazar

Mete Korkmaz

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar