Bir Garip Film: Kolonya Cumhuriyeti

Peker Mengen (Çağlar Çorumlu) enteresan bir siyasetçidir. Halka, seçim vaadi olarak Dikburun’a başbakanı getireceğini dile getirir. Başbakan gelir gelmesine ama en nihayetinde ABD gemisine yanlışlıkla atılan top gemiyi batırır ve Dikburun, ülke topraklarından ayrılarak yarım adadan adaya dönüşür.


Paylaşın:

Bu yazı Edebice dergisinin 26. sayısında yayımlanmıştır. 

Dikburun, ülkeden ayrı bir devlet statüsüne taşınır ve ABD ile ters düşecekken uzaylılar gelir. Bu kadar absürtlük bir film için yeter mi? Yetmez. Uzaylı kısmını daha da dolu yapsalardı iyi olabilirdi. Çinlileri ve Rusları arabeske alıştıran başkan Mengen’in ABD ile yaşadığı biyopolitik savaşı Kolonya halkının ve  uzaylıların üstün çabalarıyla atlatışını izleyin.

Türk sineması için kaç tane bilim-kurgu türünde film sayabilirsiniz? Ben size en başta Gora’dan bahsedebilirim. Başka da aklıma gelmiyor açıkçası. Geliyor ama söylemek istemiyorum. Duymak istiyor musunuz? ‘Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu’ filmi var. Fakat bu film maalesef dünyanın en kötü filmleri listesinde çok parlak bir vaziyette.

Baktığımızda Türk sinemasının -Yeşilçam dâhil- en iyi filmleri ya komedi ya da dram olmuş. Biz bunu abartıp bilim-kurgu türündeki filmlerimize de komedi katmışız. Bunun içindir ki, kendi içimizden bir Marvel ya da DC karakteri çıkarmaya ihtiyaç duymamışız. Bir film ile başlayıp, yanına bir internet dizisi, yanına bir çizgi roman, bir belgesel ile devam eden 11 yıl süren bir film evrenimiz ve onun yan karakterleri yok. Tabi bunun belli başlı nedenleri var ama onu bu yazıya sığdırmadan yavaş yavaş 2017 yapımı bu Türk komedi filmine bakalım isterseniz.

Peker Mengen (Çağlar Çorumlu) enteresan bir siyasetçidir. Halka, seçim vaadi olarak Dikburun’a başbakanı getireceğini dile getirir. Başbakan gelir gelmesine ama en nihayetinde ABD gemisine yanlışlıkla atılan top gemiyi batırır ve Dikburun, ülke topraklarından ayrılarak yarım adadan adaya dönüşür. Bu dönüşümde Başkan Mengen muazzam (!) yardımcılarıyla beraber ülkenin bağımsızlığı için millî marş, anayasa yazmaya başlar. Birden en büyük eksikliklerinin First Lady olduğunu fark ederler. Derhâl ülke genelinde başkana First Lady ararlar ve bunu bir yarışma ile seçerler. Fakat en iyi seçimin halkın oylamasıyla olacağı gibi fevkalade bir düşünce akıllarına gelir ve SMS yöntemiyle, ‘halkın can damarına basan, kitlelerin duymak istediklerini söyleyen’ kazanır.

Bu sahne, düşünmesini bilene çok çarpıcıdır.

‘Son zamanlarda her şeyi SMS yöntemiyle halkın seçmesi Türk milletinin demokrasi ve cumhuriyet gibi kavramlara olan inancı, arzusu için midir? Yoksa SMS operatörleri başta olmak üzere bu oylamayı yapanların ceplerinin selameti için midir?’ sorusunu sormadan devam ediyor ve filmi izliyoruz.

Ya da bu soruyu soruyor ve aklımızda kısaca bir düşünce dairesinde geziniyoruz. Sonra filmin temel amacı olan gülmeye hizmet ediyor, gözlerimizle izlediğimiz ekrana konsantrasyonu arttırıyor, odaklanmaya devam ediyoruz.

Bir komedi filminde verilen siyasi mesajları elbette sorgulayacağız!

Filmin içeriğine dair anlatımı devam ettiririm ama şimdilik bu kadar yeterli.

Ben, her filmi izlemeye kafaya koymadan önce bir şekilde fragmanını bulur izlerim. Hatta size iddia edebilirim ki, bazı fragmanlar filmden de daha iyi olabiliyor. Bu filmin fragmanında ise bir uzaylı figürü dikkatlerden kaçmıyor. Absürtlük bu ya; uzaylı gelir gelmez sigaraya başlıyor, camiye gidiyor ve filmin sonunda onu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine girip ‘Evrende İslâm’ konusunu anlatırken izliyoruz.

Filmin oyuncu kadrosunda BKM Çok Güzel Hareketler Bunlar ve Güldür Güldür’den tanıdığımız isimleri görüyoruz. Bir de uzaylı rolünde BKM ÇGHB’nin ikinci kuşak oyuncusu Hamza Yazıcı’yı gördüğüme çok sevindim.

Oyunculukların tanıdık ve iyi, hikâyenin absürt ve farklı, millî marşın ise hârikulâde olduğu bir filmde ABD İstihbarat Başkanı’nın ‘Anan, Anan!’ demeyi öğrenmesi ve Peker Mengen’in sonunun ne olduğuna dair ucu açık bırakılan kısım bize devam filminin gelme ihtimaline dair bir kapı bırakıyor. Vakit geçirmelik, eğlenmelik bir film. Eğer sosyal bilimler okuyorsanız bu filmden alacağınız haz da kat be kat artacaktır.

İyi seyirler!

Yazar

Necdet Cura

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar