Bir Şehir Kurmak: Ankara

Ankara, çalışmalarına ilgi duyan herkesi,bir şehrin kuruluşuna tanıklığa davet ediyor. 13 Kasım 2019 tarihinde açılan Sergi, 25 Ocak 2020 tarihine CerModern Kuzey ve Güney Hangar Galerilerinde ziyarete açık olacaktır.


Ali Cengizkan ve Müge Cengizkan’ın küratörlüğünde, Vehbi Koç Vakfı ve Koç Üniversitesi VEKAM’ın desteğiyle hazırlanan “Bir Şehir Kurmak: Ankara 1923-33” sergisi, Ankara’nın başkent olarak kuruluşunun ilk on yılındaki yapılaşma, modernleşme ve Yenişehir başta olmak üzere kurulum tarihine yakından bakıyor. Bu aynı zamanda “moderne beş kala” barınma kültürüne bakma tarihidir.

Yirminci yüzyılın ilk çeyreğinde, savaş yorgunu bir ülkede, eski Ankara / yeni Ankara ikilemi içinde “yeni” bir “şehrin” nasıl kurulduğunu, Cumhuriyetin ilanından 1933 yılına, yani eşzamanlı biçimde Cumhuriyetin onuncu yılına kadar ortaya konan irade ve olgularla birlikte ele alıyor. Günümüze kadar ihmal edilen, kentin ilk yıllardaki planlanışı, mimari projelerin elde edilmesi, 1933 yılına kadar oluşan barınma kültürü ve yapı stoğu açısından irdeleniyor. Yenişehir’in 1923’teki tabula rasa konumundan, 1933 Kızılay’ına nasıl ulaştığı, üç boyutlu kent modellemeleriyle anlatılıyor. Yeni toplumun ihtiyaç duyduğu “yeni konutun” ne olduğu ve nasıl elde edildiği şehrin sakinlerinden izdüşümlerle betimlenirken; planlı çevrenin toplumsal dinamikler içinde erimesi ve tarih yazımında boşluklar oluşması irdeleniyor.

Sergi kapsamında üretilen üç boyutlu mimari ve kent modellemeleri ve videoları; dönemi konu edinen belgeseller ve dönem filmleri; şehrin sakinlerinin gözlemlerinden oluşan enstantaneler ve nadire kabineleri, profesyonellerin, araştırmacıların ve öğrencilerin yanı sıra, Ankara çalışmalarına ilgi duyan herkesi bir şehrin kuruluşuna tanıklığa davet ediyor.

Bir araştırma projesi olarak gelişen sergi, şehrin modern tarihine katkıda bulunmayı hedefliyordu. Sergiyi okumalar ve yeni belgelerle derinleştiren aynı adlı kitap da, sergi açılışı ile birlikte okurlara sunuldu.

21 Ocak günü, Ankara Forumu Derneği Başkanı Obahan Obaoğlu ve dernek mensupları ile birlikte Millî Düşünce Merkezini temsilen katılımla, Prof.Dr. Ali Cengizkan ve Müge Cengizkan’ın eşliğinde topluca bilgilendirme yapılarak sergi gezisi gerçekleşmiştir.

Kendilerini kutlar, teşekkürlerimizi sunarız.

13 Kasım 2019 tarihinde açılan Sergi, 25 Ocak 2020 tarihine CerModern Kuzey ve Güney Hangar Galerilerinde ziyarete açık olacaktır.

Yazar

Süleyman Karahan

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar