Bursa, 2022 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti seçildi

16 Eylül 2021 günü Özbekistan'ın Hive şehrinde düzenlenen TÜRKSOY'a üye ülkelerin Kültür Bakanları Daimi Konseyi 38. dönem toplantısında, önümüzdeki yılın Türk Dünyası Kültür Başkentinin Bursa olması kararlaştırıldı.


 

TÜRKSOY’a üye devletlerin Kültür Bakanları Daimi Konseyi, 16 Eylül 2021 günü Özbekistan’ın Hive şehrinde toplandı. Toplantının gündem maddelerinden biri de, önümüzdeki yıl Türk Dünyası Kültür Başkentinin belirlenmesiydi. 2020 yılının Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Hive’de bir araya gelen TÜRKSOY üyesi devletlerin Kültür Bakanları, önümüzdeki yılın Türk Dünyası Kültür Başkentinin Bursa olarak belirlendiğini duyurdu.

Öte yandan, Türksoy Kültür Bakanları Daimi Konsey üyeleri, Türk Dünyasının ünlü şahsiyetlerinin anılması ve tanıtılması amacıyla, önümüzdeki yıl doğumunun yüzüncü yılı kutlanacak olan Kırgız sanatçı Toktobolot Abdumomunov ve Azerbaycan bestecisi Fikret Amirov ile 2022’de ölümünün 600. yıldönümü olan mutasavvıf Süleyman Çelebi ile ilgili etkinliklerin düzenlenmesine karar verdi.

Toplantının ardından, Hive Belediye Başkanı Timur Davletov, “Türk Dünyası Kültür Başkenti” sembolünü Bursa Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teslim etti.

 

 

Kaynak: https://www.turksoy.org/tr/news/2021/09/16/osmanli-nin-ilk-baskenti-bursa-2022-turk-dunyasi-kultur-baskenti-secildi (16/09/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar