Çin Bildiğiniz Gibi

ABD Temsilciler Meclisinde kabul edilen Çin'in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarına karşı uygulanacak yasa tasarısı , Çin hükümeti tarafından "iç işlerine" müdahale olarak değerlendirdi.


çinuygurtürkleriabdyasatasarısı

Çin ABD yaptırımları için yasa tasarısını “iç işlerine müdahale” diyerek eleştirdi.

ABD Temsilciler Meclisinin Çin’in Uygur Türklerine yönelik “keyfi” uygulamalarına karşı yaptırım tasarısının onaylamasının ardından, Çin bu hamleyi “iç işlerine müdahale”  olarak değerlendirdi.

Salı gecesi, Uygur İnsan Hakları Politika Yasası 2019 Beyannamesi 1’e karşı 407 oy ile temsilciler meclisinde kabul edildi.

Yasanın yürürlüğe girmesi için Donald Trump ve Senato tarafından onaylanması gerekiyor.

Çin Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklamada yasa hakkında Doğu Türkistan’daki uygulamaların karalama olduğu ve Çin’in terör karşıtı ve radikal hareketlere karşı mücadelesinin saptırılmaya çalışıldığını iddia etti.

Geçen hafta ABD, Hong Kong’da muhalefetin eylemlerine destek amacıyla Çin’e karşı tasarıyı daha onaylamıştı.

Kaynak: https://morningstaronline.co.uk/article/w/china-hits-out-at-us-sanctions-over-alleged-harassment-of-uighur-muslims

 

Yazar

Batur Kılıç

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.