Çin, Londra’da protesto edildi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız   • Bütün bilinmeyenleriyle varlık fonu

Çin, Londra’da protesto edildi

Çin’in “eğitim merkezi” adı altındaki kamplar ile Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik hak ihlalleri, Londra’da protesto edildi.

11 Eylül 2020
Hilal Ülkü Şahin
Doğu Türkistan
Çin, Londra’da protesto edildi

Çin’in Londra Büyükelçiliği önünde toplanan farklı uluslardan öğrenciler, Uygur Türklerine yönelik gerçekleştirilen baskı ve asimilasyon politikalarına “Etnik temizliğe hayır”, “Soykırım”, “Uygurların hayatı değerlidir”, “Uygurlar için adalet” sloganlarıyla tepki gösterdi.

Dünyanın Uygur Türklerini görmezden geldiği belirtilirken, Pekin’in “yeniden eğitim kampları” şeklinde tanımladığı yerlerde, Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre en az 1 milyon Uygur Türkünün zorla tutulduğu vurgulandı. Çin’in, kampların durumu hakkında net verileri paylaşmaması ve BM yetkililerinin bölgede inceleme yapma isteğini reddetmesi ise, uluslararası kamuoyunda derin kaygılara yol açmaya devam ediyor.

Associated Press (AP) ajansının 29 Haziran’daki haberinde, Uygur Türklerinin yoğunlukla yaşadığı bölgede, yerel hükümetin bölgedeki Uygur ve Kazak kadınları doğum kontrol yöntemleri uygulamaya zorladığı öne sürülmüştü. Habere göre, çok çocuklu aileler para cezası almanın yanı sıra, kamplara gönderilmekle tehdit ediliyor.

Kaynak; (https://www.aa.com.tr/tr/dunya/cinin-uygur-turklerine-yonelik-baskisisi-londrada-protesto-edildi-/1970256 , 11/09/2020)

 

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları