Çin’in zorla çalıştırdığı Uygur Türkleri

Çin'in işgal ettiği Doğu Türkistan'daki kamplarda Uygur Türk'ü kadın ve çocuklara yaptırıldığı belirtilen insan saçından yapılmış 13 ton ürün, ABD gümrüğünde ele geçirildi. Çin, insan haklarını ihlal etmeye hız kesmeden devam ediyor.


Çin, Uygur Türklerini zorla çalıştırıyor.

Gümrük ve Sınır Dairesi’nden Brenda Smith, 800 bin dolar değerindeki bu ürünlerin üretiminin ağır bir insan hakları ihlali olduğunu ifade etti. Yapılan açıklamada, bu saçların Uygur Türk’ü kadın ve çocuklardan elde edilip edilmediğiyle ilgili herhangi bir ifadeye yer verilmedi.

Çarşamba günü ele geçirilen kargonun, Çin’in sözde “Sincan” adını verdiği Doğu Türkistan’daki Lop County Meixin Hair Product Co. Ltd. adlı bir şirket tarafından gönderildiği bilgisi verildi. ABD yönetiminin bu şirket için geçtiğimiz ay potansiyel insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırım kararı aldığı belirtildi.

Associated Press ve diğer uluslararası haber ajansları, daha önce Uygur Türklerinin ideolojik eğitime ve baskıya maruz bırakıldıkları bu kamplarda bazı popüler Amerikan markaları için üretim yapıldığını kaydetmişti.

İki yıldır kız kardeşi kayıp olan Uygur Türk’ü aktivist Ruşan Abbas, “İnsanın yüreği parçalanıyor. Bu örgü saçları kullanan kadınların, bunları kimin yaptığını, köleleştirilmiş insanları düşünmeleri gerekir. Kardeşim bugün bir yerlerde oturup bu saçları yapmaya zorlanıyor” sözleriyle acısını ve endişesini dile getirdi. Abbas’ın kız kardeşinin bir gözetim kampında tutulduğu düşünülüyor.

Dört yılı aşkın süredir bir milyon Uygur Türk’ü, işgal altındaki bölgede, devletin eğitim amaçlı olduğunu iddia ettiği kamplarda zorla tutuluyor. Pekin yönetimi ise, daha önce varlıklarını dahi inkâr ettiği bu kampların, sözde “ayrılıkçı terörizmi” önlemek için gerektiğini savunuyor.

Geçtiğimiz hafta bu korkunç iddialara ek olarak Komünist Çin yönetiminin, Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıkların nüfus artışını engellemek adına mecburî doğum kontrol yöntemleri uygulamaya koyduğu iddia edilmişti.

Çinli akademisyen Adrian Zenz’in yaptığı araştırmada, kadınlara zorla spiral takılması dahil birçok doğum kontrol yöntemleriyle kısırlaştırma amaçlı müdahaleler yapıldığı iddia ediliyor.

Araştırmaya göre Doğu Türkistan’daki nüfus artış hızı, son yıllarda çarpıcı bir oranda azalmaya devam ediyor. Uygur Türk’ü Müslümanların yaşadığı iki büyük bölgede, 2015-2018 yılları arasındaki düşüş oranı yüzde 84 olarak belirtildi. Bu düşüş, 2019 yılında da devam etti.

Doğu Türkistan bölgesindeki Çinli yetkililer ise, kampların geçtiğimiz aralık ayında kapatıldığını ve tutsakların “mezun” olduğunu” iddia etmişlerdi.

Kaynak: (https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53262645, 02.07.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar