Çin’in Doğu Türkistan’da yaptığı zulüm İsveç’te protesto edildi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Çin’in Doğu Türkistan’da yaptığı zulüm İsveç’te protesto edildi

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri İsveç’in başkenti Stockholm’de Çin Büyükelçiliği önünde protesto edildi. İsveç’te sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen gösteriye yaklaşık 200 kişi katıldı.

23 Ocak 2020
Mete Korkmaz , Alina Asanbekova ve Nuray Türksoy
Doğu Türkistan
Doğu Türkistan’da soydaşlarımıza yapılan zulüm İsveç’te de protesto edildi

Uygurlara yönelik “soykırımın” durdurulması şeklinde döviz ve pankart taşıyan eylemciler, ”Çin mallarını boykot et”, ”Çin zulmünü durdurun’ şeklinde slogan attı.

İsveç İslam Federasyonu Başkanı Tahir Akan, Çin’de toplama kamplarının kapatılmasını isterken, yaklaşık 3 milyon Uygur Türkü’nün toplama kamplarında baskı ve işkence gördüğünü belirtti.

Uygur Türklerine Çin tarafından sistematik bir şekilde asimilasyon politikası uygulandığını kaydeden Akan, ”Toplama kamplarındaki zulüm ve insanlık dışı davranışlar, birçok ülkenin basın yayın organları tarafından gündeme taşındı. Bizim de isteğimiz uluslararası kuruluşların Çin’e yönelik baskılarını artırması” dedi.

***

(Azerbaycan lehçesinde)

Uyğurlara yönəldilmiş “soyqırımın” dayandırılması şəklində şüar və plakat daşıyan nümayişçilər “Çin mallarını boykot et”, “Çin zülmünü dayandırın” şəklində şüarlar səsləndirdilər.

İsveç İslam Federasiyası sədri Tahir Akan, Çin’də əsir düşərgələrinin bağlanılmasını istəyərkən, ortalama 3 milyon Uyğur türkünün əsir düşərgələrində təzyiq və işgəncəyə məruz qaldığını bildirdi.

Uyğur Türklərinə Çin tərəfindən sistematik bir şekilde asimilasiya siyasəti tətbiq edildiyini qeyd edən Akan, “Əsir düşərgələrindəki zülm və insanlıqdan kənar davranışlar, bir çox ölkənin mətbuat orqanları tərəfindən gündəmə gətirildi. Bizim də istədiyimiz beynəlxaq quruluşların Çin’ə yönəlik təzyiqlərini artırmasıdır.” dedi.

Kaynak:Euronews

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarların diğer yazıları: