Çinli avukat Uygur ve Kazak Türklerine uygulanan işkenceleri tarif etti – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 515’inci Bilgi Şöleni: Tarımda neler oluyor?   • 514’üncü Bilgi Şöleni: Karabağ’da ne oldu?

Çinli avukat Uygur ve Kazak Türklerine uygulanan işkenceleri tarif etti

Çin hapishanelerindeki Uygur ve Kazak Türklerine akıl almaz işkenceler uyguluyor. Kaplan bankı olarak bilinen Çin işkencesi aralarında en çok uygulanan türden işkence.

16 Kasım 2019
A. Selim Babaoğlu
Çin işkencesi
Çin hapishanelerinde kullanılan işkenceler

Epoch Times’ın haberinde Çinli avukat Wang Yu’ya yer verilmiş.

Çin’in en cesur kadın avukatı olarak tanınan Wang Yu insan hakları savunucusu olmasını yozlaşmış Çin adalet sisteminde masum insanları müdafaa etmek olmasına ve 2015 yılında bizzat uğradığı ayrımcılığa bağlıyor.
2015 yılında Çin hükümetince tutuklanan insan hakları savunucusu ve aktivistlerinden olan Wang Yu 2,5 yıl hapis yattıktan sonra uluslararası baskılar neticesinde serbest bırakılmıştı. Hapiste tutulduğu müddet içinde birçok işkenceye maruz kaldığını dile getiren Wang Yu 2019 yılının Ekim ayında Uygur Türkü aktivist Muslim Arslan Hidayat’ın Twitter hesabından Uygurların gördüğü işkencelere dair video kayıtları paylaşması üzerine kendisinin de benzer işkenceler gördüğünü ifade etti.

Kaplan Bankı

Uygur Türkü aktivist Hidayat’ın vurguladığı işkencelerden arasında kaplan bankı olarak tarif edilen bir tür Çin işkencesi de yer alıyor.
El ve ayaklarından sandalyeye bağlanan kurbanın ayakları ayaklarının altına tuğla benzeri nesneler koyarak ayaklarını kademe kademe yükseltiyorlar. Ağır acılara maruz kalan kurban bazen acıdan bayılıyor.

Kaynak: (https://m.theepochtimes.com/chinas-bravest-female-lawyer-describes-inhumane-torture-in-chinese-prisons_3146854.html, 15/11/2019)

Yorum yapın!

Comment *
Yorum yapın!

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları