Covid-19, ya Sonrası…

Evet! bugün bu yakıcı, yıkıcı Covid-19 salgınının tam ortasında işin faydasına bakmak, bu yönde cümleler kurmak yadırgatıcı olabilir.



Covid-19 salgınının uzun vadede ülkemiz açısından çok büyük faydalar sağlayacağını düşünüyorum.

Evet! bugün bu yakıcı, yıkıcı Covid-19 salgınının tam ortasında bu cümleyi kurmak yadırgatıcı olabilir. Biraz sakin olalım, evde kalalım ve gelin hep birlikte, madde madde salgının ne gibi faydaları olacağını sıralayalım..

1. “Cemiyete karşı ferdi mesuliyet” duygusu bu salgınla gelişti. Evet halen, sokağa çıkma yasağını hararetle tartışıyoruz ama insanımızın yüzde 90’nı sosyal izalosyona riayet ediyor. Cebri sebep olmakla birlikte, hepimiz gönüllü olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Devlet, eskisi gibi vatandaşına sorumsuz çoçuk muamelesi yapmadı/yapamadı, ekonomik kaygılar ön planda olsa da aşırı tedbirler idare eliyle almayarak ferdi mesuliyet sahasını açtı.

Bu ilerleyen yıllarda daha fazla insanımızın milletimiz adına daha çok insiyatif aldığı bir ortamı oluşturacaktır.

2. Bilimin modern hayatın can damarı olduğu gerçeği herkes tarafından farkına varıldı. Evet! ülkemizde öteden beri tıp alanına her zaman yüksek saygı ve özen vardı, bu salgınla bu durum iyice pekişti. Ayrıca iyi bir yönetimin bilim ile techizatlandırılmasının ( Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu) kamu yararı için, ortak iyilik için ne kadar önemli ve faydalı olduğunu bu musibet ortaya koydu.

Bundan sonraki yıllarda da, kamunun ya da özel sektörün atacağı adımlarda bu adımın ilmi altyapısı var mı diye sorgulan insan sayımız artacaktır.

3. Yaşadığımız dünyanın ne kadar küreselleştiğinin farkına geniş kitlelerce varıldı. Bir yandan insanlığın ortak sorunlarının varlığı görünürken, milletler ve devletler arasındaki imkan farklılıklarının uluslar için nasıl yıkıcı sonuçlar doğuracağı da görüldü. Küresel düzeyde “işbirliği içerisinde rekabet” anlayışının güçleneceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Diğer uluslar ile hem rekabet edeceğiz hem de işbirliği içerisinde olacağız.

4. Küresel üretim ve tedarik sistemin tek bir noktaya yoğunlaşmasının (Çin) zararlarını tüm dünya gördü. Önümüzdeki yıllarda üretim merkezleri tüm küreye belirli ölçüde yayılarak alternatif ağların çoğalma ihtimali yüksek. Genç nufusu, Avrupaya göre nispeten ucuz iş güçü ile bu Türkiye’ye yeni imkanlar sunacaktır.

5. Sadece sağlık hizmeti vermenin, hastane yapmanın, klinik ameliyathane açmanın yeterli olmadığı. Sağlık teknolojileri üretmenin, ilaç aşı geliştirmenin en az savunma sanayii kadar önemli olduğu anlaşıldı.  Önümüzdeki yıllarda ülkemizde sağlık teknolojileri ve ilaç sanayi daha da gelişecektir.

Bu noktada  ülkemiz için tek sorun, ağır bir politik kutuplaşmanın içerisinde zehirlenen siyasal kültürümüz. Değişen ve gelişen yeni şartlara siyaset kurumumuz ne düzeyde uyumlulaşabileceğini zamanla göreceğiz…. Umut edelim, gayret gösterelim, ne kadar siyasetimiz yeni şartlara ayak uydurursa, güncel gelişmeleri iyi okuyup gerekli yapıları oluşturabilirse o ölçüde başarı gelir…

Kısaca gözlemlediğim faydalar bunlar…

Karar sizin…

Yazar

Mustafa Çağrı Parmaksız

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.