Deprem sonrası binalara giriş kılavuzu

İnşaat Mühendisi Yıldırım Üzümcüoğlu deprem bölgesinde evlere girmeden önce dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.


Deprem bölgelerinde hayata devam edebilen insanlarımız, dostlarımız;

Bina hasarları ile ilgili mutlaka hasar tespit raporlarınıza ulaşınız. Raporlarla ilgili uzmanlardan yardım alınız. Konuyu bilmeden yorum yapanlar size zarar verecektir. Böyle bir hareket terziden saç kesmesini, berberden de elbise dikmesini beklemek gibidir.

Aşağıdaki konulara lütfen dikkat edelim.

 1. Bugünlerde yapılan hasar tespit raporlarına itiraz hakkınız daima vardır. Bunu unutmayınız ve gerekiyorsa e-devlet’den takip ederek itiraz için başvurunuz. Binanızın hasar durumunu ve hukuki haklarınızı gerektiğinde mutlaka uzman yardımı alarak takip ediniz. Aksi takdirde hak kaybı yaşayabilirsiniz.
 2. Hasarlı veya hasarsız, evlerinize giriyorsanız çocuklarınızı ilk girişte binaya almayınız. Oluşabilecek tehlike riskini en az kişi taşımalıdır.
 3. Alt kat ve yan konut komşularınızla birlikte hareket edilmelidir. Siz sularınızı açtığınızda kendi konutunuz ile diğer konutlarda sızmaları kontrol ediniz.
 4. Elektrik ile ilgili olarak; ana sigortanızı açık konuma getirmeden önce tüm sigortaları kapalı konuma getiriniz. Ana sigortayı açınız daha sonra her sigortayı açtığınızda odalarınızı kablo yanıklarına karşı ses ve koku olarak kontrol ediniz. Yanınızda mümkünse bir yangın tüpü bulunması (mümkün değilse olumsuz bir durumda itfaiyeyi arayınız) faydalı olacaktır.
 5. Doğalgaz için mutlaka görevliler veya görevlilerin açma talimatları beklenmelidir. Hattınız açıksa da şüpheli bir durum var ise; yetkililerden kullanım için yardım isteyiniz.
 6. Kapılarınızı görevli gibi dolaşan insanlara açmadan önce yaka kartları ya da kimliklerini kontrol ediniz.
 7. Helalar ve diğer ıslak hacimler için kapalı devre gibi dizayn edilmiş hatlar olabileceğini dikkate alarak, metan gazı sıkışmaları sonucu oluşacak patlama ve yangınlar için her ilk kullanımı dikkatli yapınız.
 8. Mutfak dolaplarınızı kontrollü açınız. Kapaklar açıldığında dökülebilecek eşyaların yaralayıcı zararlarından korununuz.
 9. Artçı sarsıntılar sebebiyle asansörler devreye alınmayacaktır. Servisiniz tarafından devreye alındığında bile mümkünse artçılar tamamen azalana kadar kullanmamaya dikkat ediniz.
 10. Çatınızı mutlaka kontrol ediniz. Hasarlı durumlarda gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayınız.
 11. Kanalizasyon hattınızı bina kullanılmaya başladıktan sonra, bir iki gün süreyle; her 15-30 dakikada bir belli aralıkla kontrol ediniz. Taşma veya başka durumlar için tedbir alınız.
 12. Normale dönüldüğünde sigortacılarınızla görüşerek gerekli zeyilnameleri yaptırınız. Hiç sigortanız yok ise; mutlaka DASK sigortanızı yaptırınız ve özellikle ilgili bakanlık; bina metre kare birim fiyatlarını açıkladıkça mutlaka fiyat farkı zeyilnamelerini düzenletiniz. Afet sonrasında ekonomik olarak da yıkılmamak için bunların yapılması çok faydalı olacaktır.
 13. Acil durumlar ve ihbarlar için konuyla ilgili özel hatlara başvurunuz.

Yüce Türk Milleti’ne geçmiş olsun. Kaybettiğimiz vatandaşlarımıza rahmet yaşayanlara sağlıklı ve huzurlu günler diyorum.

Yazar

Yıldırım Üzümcüoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar