Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Çinli mevkidaşıyla Uygur Türklerinin durumunu görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin Dışişleri Bakanı ile 58. Münih Güvenlik Konferansı sırasında görüştü. Görüşmenin içeriğinin Doğu Türkistan'daki zulüm olduğu öğrenildi.


Doğu Türkistan

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile yaptığı görüşmede Uygur Türklerinin durumunu da ele aldı.

“56. Münih Güvenlik Konferansı”na katılmak Münih’te bulunan Çavuşoğlu, dün Çinli mevkidaşı Vang ile bir araya geldi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Çavuşoğlu, Vang ile Uygur Türklerinin durumunu da ele aldı.

Görüşmenin ardından Çavuşoğlu, Twitter hesabından Çinli mevkidaşına yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenler için tekrar başsağlığı dilediğini vurgulamış, “İlave tıbbi malzeme göndermeye hazır olduğumuzu belirttik.” ifadelerini kullanmıştı.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi. Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini geri çeviriyor.

Kaynak:https://tr.euronews.com/2020/02/16/disisleri-bakan-cavusoglu-cinli-mevkidasiyla-uygur-turklerinin-durumunu-gorustu

Yazar

Mete Korkmaz

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar