Doğu Akdeniz’de Mücadele Sürüyor

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında gerçekleşen Mutabakat Muhtırasının ardından Yunanistan Türkiye'yi gerilimi arttırmakla suçladı.


Türkiye ile Libya Mutabakat Hükümeti’nin anlaşmasının ardından Yunanistan ile tansiyon yükseliyor

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’na Yunanistan tepkisini sürdürüyor.

Yunanistan dışişleri bakanlığının yaptığı açıklama da bu anlaşmanın “yasadışı” olduğunu ve “Yunanistan ve diğer ülkelerin egemenliklerinin ihlal edildiğini” savundu.Yunanistan Türkiye’nin ikili ilişkilerde gerilim yaratmaya çalıştığını iddia ederek bu girişimi kınadı.

KKTC başbakanı Ersin Tatar, bu tür etkinliklerle Türkiiye ve KKTC’nin çıkarlarının korunması için azimli mücadele de önemli bir gelişme olduğunu belirtti.

Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklama da Türkiye’nin Rum tarafı, Yunanistan ve AB ile anlaşmak için çabaladığını, ama bu 3 tarafın işbirliğinden yana olmadığını dile getirdi. Çavuşoğlu Türkiye’nin savaş istemediğini ancak kendi gemilerini korumak için önlem alacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj ile Kasım ayında buluşmuştu ve “Deni etki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasının imzalamıştı.

Yazar

Batur Kılıç

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.