Doğu Türkistan için Avrupa’dan Karar – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz Konusu-5: Açık Oturum   • Çağrı: Bize katılın

Doğu Türkistan için Avrupa’dan Karar

Avrupa Parlamentosu Doğu Türkistandaki Uygur Türklerine baskı uygulayan Çin hükumetini kınadı.

19 Aralık 2019
Kocafurkan Dinçaslan

Avrupa Parlamentosu tarafından Doğu Türkistandaki Uygur Türklerine baskı uygulayan Çin hükumetini kınandı ve Çinli yetkililere yaptırım uygulanması istendi. Stralzburg’da yapılan AP Genel Kurulunda “Çin’deki Uygurların Durumu” tasarısı büyük bir çoğunlukla kabul edildi. Doğu Türkistan’daki Uygur ve Kazak Türklerine hakkında Çin’in “terörü yok etme” adına yaptığı uygulamaların “Din ve etnisiteye karşı savaşa” dönüştüğünü belirtildi.

Kamplar Kapatılmalı İnsanlar Koşulsuz Şartsız Serbest Bırakılmalı

AP’de ayrıca Çin’in sözde eğitim kampları hakkında da “sistematik beyin yıkama” gerçekleştirildiği belirtildi. AP bu durumu kınadığını ve Çin’in keyfi tutuklamalara son vermesini, kampların kapatılmasını ve kamplardaki insanların koşulsuz serbest bırakılmasını istedi.

Uygurların Zorla Çalıştırıldığı Ürünleri Almayın

AP uluslararası firmalara Çin tedarik zincirlerini incelemelerini ve Uygurlara yönelik baskının suç ortağı olmamaları konusunda uyarıda bulundu. Parlamentoda Uygurların  Avrupa’ya iltica süreçlerinin hızlandırılması da gündemdeydi

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları