Doğu Türkistan Kazaklarından Kazakistan’a Çağrı ve Eleştiri

Doğu Türkistan'da yaşayan Kazak Türkleri toplama kamplarında tutulan akrabalarının salınmasına yardım etmesi için Kazakistan hükümetine çağrıda bulundu ve Kazak hükümetinin sessizliğini eleştirdi.


Sincan bölgesindeki Kazak Türkleri, Kazakistan’a yardım çağrısında bulundu.

Doğu Türkistan’da yaşayan yüzlerce Kazak Türkü Çin rejiminin sözde “eğitim kamplarından” akrabalarının bırakılması için Kazakistan hükumetine çağrı yaptı.

27 Kasım tarihinde başkent Nur-Sultan’da yapılan basın toplantısında, bir çok eski tutuklu “eğitim kamplarındaki” deneyimlerinden bahsetti.

Dövüldüklerini, işkenceye uğradıklarını ve bazen de metal kafeslerde tutulduklarını söyledi.

Avrupa Kazak Forumu başkanı, Omirkhan Altyn,  Kazak otoritelerinin Sincan bölgesindeki Kazakları korumasındaki başarısızlıklarını ve bugünkü basın toplantısını göz ardı etmelerini eleştirdi.

Alman, İngiliz ve ABD’li konsolosluk temsilcileri de toplantıda yerleri aldı.

Kazakistan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından, Sincan bölgesinde yaşayan birçok Kazak, Kazakistan’ın bu gelen insanları yerleştirme politikasından yararlandı.

Birçoğu kalıcı oturma izni veya Kazak vatandaşlığı alırken, Çin’deki akrabalarını ziyaret etme veya bürokratik işler için bölgeyi ziyaret etmeye devam etti.

Son aylarda, Çin’de yaşayan Kazaklar Almati ve Nur Sultan’da Pekin’in politikalarına karşı eylemler yaptı.

Çin’in Kazakistan’ın en büyük ticaret ortağı olması sebebiyle devlet kontrolündeki medya Sincan’daki toplama kamplarına dair haber vermekten kaçınıyor.

Kaynak:https://www.rferl.org/a/xinjiang-kazakhs-urge-authorities-to-help-release-relatives-in-reeducation-camps-/30295056.html

 

Yazar

Batur Kılıç

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.