Doğu Türkistan’a dönemiyorum idam edilirim!

Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Ömer Hamdullah İlahiyat okuduğu için Doğu Türkistan'a dönerse idam edileceğini söyledi.


Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Ömer Hamdullah, kardeşlerinin Çin’deki toplama kamplarına gönderilmesinin ortaya çıkmasından sonra açıklamalarda bulundu. Hamdullah Doğu Türkistan’a dönememesini “Eşimle ve 3 çocuğumla birlikte İstanbul’da yaşıyorum. Arabistan’da İlahiyat okudum. Çocuklarımın pasaport süresi dolunca Türkiye’ye geldim ama Doğu Türkistan’a dönemiyorum, döndüğümde ilahiyat okuduğum için idam ediyorlar. O nedenle Türkiye’ye geldim ve burada yaşıyorum.” şeklinde ifade etti.

Ailemden en son 3 ay önce haber aldım

Ömer Hamdullah kardeşlerine ulaşabilmek ve Çin zulmünü duyurmak için sosyal medyadan kampanya başlattı. Hamdullah konu hakkında “Babamla birlikte 2013 yılında Doğu Türkistan’dan Arabistan’a gittik. Babam orada vefat etti bende orada eğitimime devam ettim. En son Doğu Türkistan’a 2016 yılında gittim. Ailemden en son 3 ay önce haber aldım. Küçük ağabeyim 2017 yılında büyük ağabeyimin toplama kampına götürüldüğünü söyledi. Ardından küçük ağabeyimi de toplama kampına götürmüşler. Ondan da haber alamadım.

Ağabeylerimin şirketinde çalışan birisi bana da haber verdi. Çalışan bana, ‘Senin ağabeylerin gibi zengin Uygur Türklerinin hepsini toplama kamplarına aldılar. Büyük ağabeyin 25 yıl, küçük ağabeyin 15 yıl hapis cezası aldı’ dedi. Şimdi yaşıyorlar mı onu bile bilmiyorum. Çünkü kamplarda insanlara çok işkence yapılıyor. Yaklaşık 10 gün önce Çin Konsolosluğuna ailemden haber almak adına dilekçe verdim. Bana haber vereceklerini söylediler. Ancak hala bir haber gelmedi.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: QHA

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar