Doğu Türkistan’daki çocuklarla ilgili korkunç gerçek ortaya çıktı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına adadığı 23 Nisan tüm dünyada kutlanırken; Doğu Türkistan’daki ve dünyadaki Uygur Türkü çocuklara, Çin hükumetinin baskıları devam ediyor.


Doğu Türkistan

Doğu Türkistan’da 20’yi aşkın çocuk toplama kampı tespit edildi

Çin hükûmeti tarafından toplama kampına atılan Doğu Türkistanlı ailelerin çocuklarının da çeşitli kamplarda tutulduğu öğrenildi.Doğu Türkistan üzerine yayınlar yapan Türkistan TV’nin aktardığına göre; 20’yi aşkın çocuk kampının yeri tespit edildi. Araştırmalara göre bu çocuk kamplarının kurulduğu tarihler, Doğu Türkistan’da toplama kamplarının açılmaya başladığı tarihler ile örtüşüyor. Bilgilere göre tespit edilen çocuk kampları var olan bütünün sadece ufak bir kısmını kapsıyor.

Araştırmacılar, kampları tespit etme noktasında ABD Ulusal Coğrafya Araştırma Merkezindeki uydu görüntülerinden yararlanıldığını ifade etti. Bunun sonucunda kamplardan bir kısmının Doğu Türkistan’ın güneyindeki Hoten şehri kırsalına kurulduğu tespit edildi. Kamplarda bulunan çocukların çoğunun ise kreş ve anaokulu seviyesinde olduğu aktarıldı.

Kaynak: QHA

 

Yazar

Hilal Ülkü Şahin

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar