Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında koronavirüs riski

Çin’de yüzün üzerinde ölüme sebep olan koronavirüsün Doğu Türkistan’a da sıçramasının üzerine diasporanın önemli simalarından ve birçok uzmandan toplama kamplarıyla ilgili uyarılar geldi.


Doğu Türkistan

Doğu Türkistan’da virüsten ölenlerin sayısının 17 olduğu belirtiliyor

Çin, son yıllarda giderek radikalleşen baskıcı politikaları neticesinde kurduğu toplama kamplarına her yaştan Doğu Türkistan Türkünü kapatıyor ve bu yolla milyonlarca Türk’ün hürriyetini uluslararası hukuku hiçe sayarak gasp ediyor.

Euronews’in konuya dair haberinde açıklamalarına yer verdiği Washington merkezli Komünizm Mağdurları Vakfından (Victims of Communism Memorial Foundation) Alman araştırmacı Adrian Zenz, “Koronavirüs, Doğu Türkistan krizine tamamen yeni bir boyut ekleyebilir” sözleriyle tehdidin boyutunu açıkladı.

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun Isa’nın meseleye ilişkin açıklamaları şöyle:

“Toplama kamplardaki koşulların korkunç olduğu gerçeğini biliyoruz. Birçok insan aşırı kalabalık ve pis koşullar nedeniyle ciddi hastalıklara yakalandı. dedi. tutukluların bağışıklık sistemlerinin zayıflamasına katkıda bulunur. Verilen gıdaların kalitesizliği, tıbbi bakım eksikliği ve işkence de tutukluların bağışıklık sistemlerinin zayıflamasına katkıda bulunuyor. Çin, Vuhan virüsünün kamplara yayılmasını önlemek için elinden gelen her şeyi yapmalı. Sonuçları felaket olur. Çünkü bu durum, son üç yıldır keyfi olarak tuttuğu on binlerce Uygur’un ölümüyle sonuçlanabilir.”

Washington’daki Georgetown Üniversitesi Çin tarihi profesörü James Millward ise toplama kamplarındaki risk için şunları kaydetti:

“Kamplardaki yetkililer, ciddi virüs salgınıyla başa çıkma konusunda donanımlı değil. Tutuklu olanlar toplama kamplarından ve zorla çalıştırıldıkları fabrikalardan acilen salıverilmeli. Raporlar bu tesislerde zorla tutulduklarını ortaya koyuyor. Zhu Hailun’un (ÇKP’nin 2016’dan bu yana Doğu Türkistan Bölgesi Parti Sekreter Yardımcısı olarak görev yapan Çinli bir politikacı) el kitabında salgınlara karşı koruma, toplama kamplarının öncelikleri arasında yer alıyordu. Ancak sıkışık koşullar, kötü hijyen ve tutukluların zayıf bağışıklık sistemleri büyük bir felaket olabilir. Çin yönetimi toplama kamplarında ve zorla çalıştırıldıkları fabrikalarda alıkoydukları insanları derhal evine göndermelidir.”

Kaynak:https://www.tamgaturk.com/dogu-turkistandaki-toplama-kamplarinda-koronavirus-riski/

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar