Doğu Türkistan’ın batısında Koronavirüs şüphesi

Doğu Türkistan'ın Atuş Şehrinde 99 kişi Koronavirüs şüphesi ile karantina altına alındı.


koranavirüs

Doğu Türkistan’ın Atuş şehrinde koranavirüs şüphesi

Doğu Türkistan’ın batısında yer alan Atuş şehrinde Vuhanlı olduğu belirlenen 99 kişinin karantina altına alındığı ifade edildi.

Atuş şehrinde yer alan iki otelde en az 99 kişinin koronavirüs şüphesi ile karantinaya alındığı Çinli yetkililer tarafından açıklandı. Otel isimlerinin Yaşın ve Mirivan Hotel olduğu açıklandı. Doğu Türkistan’da ilk koronavirüs teşhisi Vuhan’dan gelen iki kişiye 23 Ocak 2020 günü konulmuştu.

Atuş’ta yer alan bir yetkili, “İdari personelimiz Wuhanlıların Yaşın ve Mirivan otellerinde karantinaya alındığını açıkladı. Yaşın 10 katlı ve şehir merkezinde bulunan bir otel.” ifadelerini kullandı. Otel sahipleri ise boş odalarının bulunmadığını ancak otelde yer alan kişilerin tam sayısını bilmediklerini ifade etti.

Otelde yer alan bir başka yetkili ise Vuhan şehri nüfusuna kayıtlı 99 kişinin karantina altında olduğu bilgisini aktardı. Mirivan otelinde ise kaç kişinin karantina altında olduğu tam olarak bilinmiyor. Yetkililer bölgede olağanüstü hal ilan etti ve şehre giriş çıkışları tamamen kapattı.

Doğu Türkistan’da koronavirüs tehlikesi bölgede yer alan ve en az 1,8 milyon kişinin tutulduğu toplama kampları nedeniyle çok daha kitlesel bir tehdit taşıyor. Uzmanlar kamplara virüsün yayılması sonrasında kitlesel ölümlerin kaçınılmaz olacağından endişeli.

Kaynak:QHA

Yazar

Mete Korkmaz

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar