Dünya Uygur Kongresi Raporu, Çin: “Uygurlar Virüstür”

Dünya Uygur Kongresi 22 Kasım Tarihli haftalık raporunu yayınlandı.


Dünya Uygur Kongresini haftalık raporunu yayınlandı. Raporda Hong Kong olayları, New York Times belgeleri gibi konulara değinildi.

New York Times’a Sızan Bilgiler Uluslararası Toplumun Eylemleri Tarafından İzlenmeli

Yüksek seviyeli yetkililerin konuşmalarını ve direktiflerini içeren Çin Komünist Partisi belgelerinden oluşan önemli bir sızıntı  Çin’in toplama kampları politikasının doğası ve kökeni üzerine daha net bir resim sağladı.

Bu konuşmalarda kullanılan dil, Çin Komünist Partisinin uluslararası topluma gösterdiklerinden oldukça farklı. Bu konuşmalarda İslam ve Uygur  kimliğinin müdahale ve tedavi gerektiren bir virüs olduğu belirtiliyor.

Dünya Uygur Kongresi başkanı Dolkun Isa; “uluslararası toplumun sessiz kalmak için daha fazla bahanesi yok. Belgeler, kimliğimizin kökünü kazımak amacıyla yüksek kademeli Çinli yetkilerin  uyguladıkları politikaları ifşa etti”.

Dünya Uygur Kongresi Hong Kong’daki Gelişmeler Konusunda Endişeli

Üniversite öğrencilerine yönelik artan tutuklamalar ve polis şiddeti, bu konuya dikkat çekmemiz gerektiğine işaret ediyor. Bizler, Çinli Komünistlerin baskılarına karşı Hong Kong halkının hayat tarzlarını savunmak için uluslararası toplumu göreve çağırıyoruz. Çin hükümeti Hong Kong’un özel statüsüne saygı göstermeli ve vatandaşlarının insan haklarını korumalıdır. Demokratik anayasa ve temel özgürlükler de bunlara dahildir.

Dünya Uygur Kongresi Temsilcisi Cami Yıkımını The Globe Post’ta Anlattı

Dünya Uygur Kongresi Yürütme Kurulu Başkanı Omer Kanat, Çin Komünist partisinin camileri yıkma ve Uygur kimliğini silmek için attığı sayısız adımı The Globe Post ile konuştu.

Kanat, “Uygurların başına gelenler hepimizi ilgilendirmeli. Çin etnik ve dini azınlıklara boyun eğdirmek için bir şablon yaratıyor. Gözetleme üzerine teknolojik gelişmeler ilk Uygurlar üzerinde deneniyor” dedi.

İki Avusturalyalı Milletvekilinin Çin’e Girişi Yasaklandı

İki Avusturalyalı millevekili, Çin’e yönelik eleştirilerini geriye almayı reddettikleri için Çin’e girmekten men edildiler.

İki Liberal partili milletvekili “eğitim tur”una çıkartıldı. Bu geziden sonra Çin’e yönelttikleri eleştirilerden sonra, vizeleri reddedildi. Sadece açıklamalarından pişmanlıklarını belirttikleri takdirde ülkeye girişlerine izin verileceği söylendi. Politikacılar ise “Avustralya değerleri için asla pişmanlık duymayacağız” dediler.

Weekly Brief: 22 November

Yazar

Batur Kılıç

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.