Dünyaca ünlü kuruluştan Doğu Türkistan raporu

Dünyada emek sömürüsüne karşı kurulmuş olan ünlü Fair Labor Association (FLA-Adil Emek Derneği) dünyaca ünlü markalara Doğu Türkistan’daki angarya ve köleci uygulamaların bir parçası olmama çağrısında bulundu.


Uygur

FLA, raporunda Doğu Türkistan’daki emek sömürüsüne dikkat çekti

FLA, içlerinde dünyaca ünlü markalar olan Adidas, Fanatics, New Balance, Nike, Puma gibi kendisine bağlı şirketlere “Doğu Türkistan ile bağlantılı tüm ürün alımlarını durdurun” çağrısında bulundu. FLA konu ile ilgili resmi internet sitesinden bir açıklama paylaştı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Adil Emek Derneği (FLA), Çin’in Doğu Türkistan bölgesinden gelen angarya işçilik ve diğer temel insan hakları ihlallerine dair güvenilir raporlardan ötürü derin bir endişe içerisindedir. Biz, bu insan ihlallerinin derhal son bulması çağrısında bulunuyoruz ve hükûmetlerle, sivil toplumla, sendikalarla ve çok uluslu organizasyonlar ile, bu hedefi gerçekleştirmek için işbirliği taahhüdünde bulunuyoruz.

Doğu Türkistan’daki angarya, Çin’deki ve Asya’nın diğer bölgelerindeki üretime negatif etkide bulunmaktadır. Çünkü pamuk ve diğer ham maddeler bu bölgeden sağlanmaktadır. Son raporlar ayrıca Doğu Türkistanlı Uygurların hükûmet destekli emek programları ile Doğu Türkistan’ın dışında da angaryaya tabi tutulduğunu göstermektedir.

Biz bağlı şirketlerimize, kendi dolaylı ve dolaysız kaynak alımlarını gözden geçirmelerini, alternatif kaynakları tespit etmelerini ve FLA prensiplerine uygun bir şekilde kaynaklarını sağlamaları direktifini verdik. FLA, bu insan hakları ihlallerine son vermek adına paylaşılan çözümleri belirlemek için hükûmetler ve paydaşlar ile olduğu gibi bağlı şirketlerimiz ile de irtibata geçeceğiz.”

Kaynak:QHA

Yazar

Mete Korkmaz

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar