Dünyaca ünlü uzman Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısını değerlendirdi

Dünyaca ünlü Pakistanlı gazeteci Tazeen Akhtar, Trend Gazetesine verdiği demeçte Ermeni saldırganlığı şüphesiz BM, Avrupa Birliği, İKT, Yabancılaşma Hareketi ve diğerleri gibi dünya güçleri ve forumları için büyük bir meydan okumadır dedi.


Gazeteci

Pakistanlı Gazeteci Tazeen Akhtar

12 Temmuz öğleden sonra başlayan Ermeni silahlı kuvvetlerinin birimleri, Azerbaycan-Ermeni devlet sınırının Tovuz bölgesi yönündeki ateşkesi ağır bir şekilde ihlal ederek, topçu bineklerini kullanarak Azerbaycan mevkilerini bombaladı.

Akhtar, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını uzun süredir işgal altında tuttuğunu ve şimdi de birçok masum sivilin sınır bölgelerinde telafisi mümkün olmayan can ve mal kaybına uğradığı saldırılara başladığını belirtti.

“Ayrıca, birçok asker anavatanı savunmak için değerli hayatlarını feda etmek zorunda.” Dedi.

“Azerbaycan Dağlık Karabağ sorununa her zaman barışçıl bir çözüm aradı. Bu bölgeler tarihsel olarak Azerbaycan’ın bir parçasıdır. Ancak Azerbaycan hiçbir zaman sadece bölgedeki barışı korumak için savaş ya da savaş benzeri seçeneklere başvurmadı. Azerbaycan, bu bölgeler üzerindeki egemenliğini geri kazanabilecek her şeyi yapma hakkını saklı tutar ”dedi.

Diyaloğun sorunları çözmenin en iyi yolu olduğunu ve Azerbaycan’ın buna her zaman hazır olduğunu, ancak bu sürecin tarihinin Ermenistan hakkındaki diğer hikayesini anlattığını söyledi.

“Ermenistan müzakerelerden kaçınmaya çalıştı ve birçok kez kendi taahhütlerini ihlal etti. Şimdi işgalci Ermenistan barışçıl çözümün işe yaramayacağını kanıtlarcasına saldırgan tavırlarını sürdürüyor. Bu Ermenistan’ın müzakerelerde asla ciddi olmayacağı anlamına geliyor. Saldırganlık benimsendiğinde müzakere süreci sona eriyor. Ermenistan’ın daha fazla masum hayatı tehlikeye atmasını engellemenin tek yolu yaptırımlar uygulamak ve bu ciddi olmayan rejimi uluslararası yasalara ve sözleşmelere uymakla sınırlamaktır ”dedi.

Akhtar ayrıca Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de dahil olmak üzere uluslararası örgütlerin Ermeni saldırganlığını dikkate almaları gerektiğini vurguladı.

Kaynak:TamgaTürk

Yazar

Mete Korkmaz

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar