Ermenistan, ateşkesi ihlal etti! – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz Konusu-7: İttihatçılık Bağlamında Enver Paşa ve Mustafa Kemal Paşa   • 508. Bilgi Şöleni: İran Ermenistan’ı niçin destekliyor? (Canlı yayın)

Ermenistan, ateşkesi ihlal etti!

10 saatten fazla süren müzakerelerin ardından ilan edilen ateşkes, Ermenistan tarafından bozuldu.

10 Ekim 2020
Hilal Ülkü Şahin ve Shakhsanam Niyazkhajiyeva
Azerbaycan
Ermenistan, ateşkesi ihlal etti!

Ermenistan’ın işgali altındaki Dağlık Karabağ’daki çatışmalarla ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetiyle, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un arabuluculuğunda Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan Moskova’daki toplantıda bir araya gelmişti. 10 saatten fazla süren müzakerelerin ardından, Azerbaycan yerel saati ile 12.00’de başlamak üzere ateşkes ilan edildi.

Ateşkesin ardından açıklama yapan Lavrov,
“10 Ekim 2020’de (bugün) saat 12.00’den itibaren insani yardım amaçlı olarak Uluslararası Kızılhaç Komitesinin arabuluculuğu ve kriterleri doğrultusunda esirlerin, tutsakların ve cenazelerin değişimi için ateşkes ilan edildi.” dedi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, ateşkes ilanından sonra yapılan açıklamada Ağdam ve Terter illerine Ermenistan ordusunca ateş açıldığını aktardı. Bazı sivil yerleşim birimlerinin de Ermenistan ordusu tarafından top atışına tutulduğu kaydedildi.

Azerbaycan ordusu, ateşkesi ihlal eden Ermenistan’a ait zırhlı araçları imha etti.

***

(Kazak lehçesi)

Мәскеуде Ресей президенті Владимир Путиннің және Ресейдің Сыртқы істер министрі Сергей Лавровтың шақыруымен Таулы Қарабақтағы қақтығыстарға байланысты Әзірбайжанның Сыртқы істер министрі Джейхун Байрамов пен Арменияның сыртқы істер министрі Зохраб Мнацаканян кездесті.
10 сағаттан астам жалғасқан келіссөздерден кейін Әзірбайжанның жергілікті уақыты бойынша 12.00-де басталатын бітім жарияланды.

“2020 жылдың 10 қазаны сағат 12: 00-ден бастап (бүгін) Халықаралық Қызыл Крест комитетінің гуманитарлық мақсаттар үшін делдалдығы мен өлшемдеріне сәйкес тұтқындарды, тұтқындарды және жерлеуді алмастыру үшін бітім жарияланды.”,- деді Лавров.

Әзірбайжан Қорғаныс министрлігі бітім жарияланғаннан кейін армян әскерлері Агдам және Тертер провинцияларына оқ жаудырды деп мәлімдеді. Кейбір азаматтық елді мекендерді Армения армиясы да атып тастағаны атап өтілді.
Әзірбайжан армиясы Арменияға тиесілі бронды техниканы жойды.

Kaynak: (https://www.trtavaz.com.tr/haber/tur/avrasyadan/ermenistan-ateskesi-ihlal-ediyor/5f817bb101a30a38943a6315 , 10/10/2020)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarların diğer yazıları: