Ermenistan’ın saha kontrol noktası askeri harekâtta yok edildi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Ermenistan’ın saha kontrol noktası askeri harekâtta yok edildi

Azerbaycan Savunma Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, Azerbaycan Ordu birimlerinin, 15 Temmuz’da düşmanın muharebe faaliyetini bastırmak için alınan cezai tedbirlerin bir parçası olarak, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerine ait birimlerden birinin saha kontrol noktasının yok edildiğini belirtti.

18 Temmuz 2020
Mete Korkmaz
Azerbaycan
Yok edilen unsurlar

Operasyon saat 16.00’da gerçekleşti. Daha önce saat 21.22’de bakanlık, Azerbaycan mevkilerinin ve yerleşimlerinin Tovuz bölgesi cephesine doğru bombardımanından sonra, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin sınır bölgelerinde Ermeni birimlerinin aktif hale geldiğini bildirdi.

Bakanlık, Ermeni birliklerinin ateşkesi Şarur, Babek ve Ordubad bölgelerine yönelik olarak, 14 Temmuz Salı günü saat  22.15 – 23.55 ve 15 Temmuz’da 01.20 sularında, çeşitli büyük kalibreli silahlar kullanarak ihlal ettiğini kaydetti.

Bakanlık, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin Nahçıvan yönünde açtığı ateşi kesme amaçlı bir aracın imha edildiğini belirtti. Misilleme ateşi ile susturuldu.

Savunma Bakanlığı, durumun Azerbaycan birliklerinin kontrolü altında olduğunu vurguladı.

Azerbaycan Ordusu birimleri, muharebe faaliyetini bastırmak için bugün gece yarısından itibaren Ermeni provokasyonuna karşı cezalandırıcı önlemler alıyor. Daha sonra, saat 09.35’te Bakanlık, Ermeni birimlerine ait bir başka uzun menzilli ateşleme noktasının tahrip edildiği bilgisini paylaştı.

İki ülke arasındaki sınır ötesi çatışmalar, Ermeni Silahlı Kuvvetlerine ait birimlerin Azerbaycan-Ermenistan sınırı, Tovuz bölgesi yönündeki ateşkesi 12 Temmuz’da topçu kullanarak ateşkesi şiddetle ihlal etmesi üzerine başlamıştı.

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları