Ermenistan’ın saha kontrol noktası misilleme amaçlı askeri harekâtta tahrip edildi

Savunma Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, Azerbaycan Ordu birimlerinin, 15 Temmuz'da düşmanın muharebe faaliyetini bastırmak için alınan cezai tedbirlerin bir parçası olarak, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerine ait birimlerden birinin saha kontrol noktasının yok edildiğini belirtti.


Yok edilen tahkimatlar

Operasyon saat 16.00’da gerçekleşti. Daha önce saat 21.22’de bakanlık, Azerbaycan mevkilerinin ve yerleşimlerinin Tovuz bölgesi cephesine doğru bombardımanından sonra, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin sınır bölgelerinde Ermeni birimlerinin aktif hale geldiğini bildirdi.

Bakanlık, Ermeni birliklerinin ateşkesi Şarur, Babek ve Ordubad bölgelerine yönelik olarak, 14 Temmuz Salı günü saat  22.15 – 23.55 ve 15 Temmuz’da 01.20 sularında, çeşitli büyük kalibreli silahlar kullanarak ihlal ettiğini kaydetti.

Bakanlık, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin Nahçıvan yönünde açtığı ateşi kesme amaçlı bir aracın imha edildiğini belirtti. Misilleme ateşi ile susturuldu.

Savunma Bakanlığı, durumun Azerbaycan birliklerinin kontrolü altında olduğunu vurguladı.

Azerbaycan Ordusu birimleri, muharebe faaliyetini bastırmak için bugün gece yarısından itibaren Ermeni provokasyonuna karşı cezalandırıcı önlemler alıyor. Daha sonra, saat 09.35’te Bakanlık, Ermeni birimlerine ait bir başka uzun menzilli ateşleme noktasının tahrip edildiği bilgisini paylaştı.

İki ülke arasındaki sınır ötesi çatışmalar, Ermeni Silahlı Kuvvetlerine ait birimlerin Azerbaycan-Ermenistan sınırı, Tovuz bölgesi yönündeki ateşkesi 12 Temmuz’da topçu kullanarak ateşkesi şiddetle ihlal etmesi üzerine başlamıştı.

 

Kaynak: (https://www.azernews.az/aggression/167012.html, 15/07/2020)

Yazar

Mete Korkmaz

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar