Gagauz Türk Cumhuriyeti özerkliğinin 25. yılını kutlayacak – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Gagauz Türk Cumhuriyeti özerkliğinin 25. yılını kutlayacak

Gagauz Türk Cumhuriyeti özerkliğini kazanmasının 25. yılını Aralık ayında kutlayacak. Resmi kutlama programını ilgililere bildiririz.

17 Aralık 2019
Mete Korkmaz

 

Moldava’nın içindeki özerk Türk Bölgesi Gagauzya, özerkliğinin 25. yılını üç gün sürecek şenliklerle kutlayacak. Gagauz yöneticiler kutlamaların üç gün süreceğini bildirdiler.

Kutlamalar 20, 22 ve 23 Aralık tarihlerindeki etkinliklerle yapılacak.

Kutlama Programı

20 Aralık: Kişinev’deki Nikolay Sulak Milli Merkezi’nde Gagauzya’yı tanıtan bir kültür programı düzenlenecek. Gagauz yemekleri, kıyafetleri ve gelenekleri bu programda tanıtılacak.

22 Aralık: Komrat Kültür Merkezi’nde Gagauzya’nın bölge temsilcileri ve hem eski hem yeni liderlerinin katılacağı bir toplantı düzenlenecek ve o toplantı sonrasında halk konseri verilecek. Konser sonrası ise katılanlara yemek verilecek.

Not: Ayrıca 22 Aralık tarihinde Atatürk Kütüphanesinde Yurtdışı Türk Toplulukları Başkanlığı ve Türkiye Büyükelçiliği’nin katkılarıyla Özerkliğin 25 yılında Gagauz Yeri sergisi düzenlenecek ve kültürel etkinlikler yapılacak.

23 Aralık: Kişinev Devlet Sarayında konserlerinde dahil olduğu bir tören düzenlenecek.

 

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları