Huawei Doğu Türkistan’da Ne Yapıyor?

Teknoloji Huawei Doğu Türkistan Çin hükümetiyle işbirliği yapıyor. Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsortiyum'un ortaya koyduğu belgeler Huawei'ye yönelik soru işaretlerini arttırıyor.


Çİn Doğu Türkistan Huawei Toplama Kampları Uygur

Büyük teknoloji devi Huawei, Doğu Türkistan’da toplama kamplarına altyapı hizmeti sağlıyor.

Çinli bilgi teknolojileri şirketi Huawei, toplama kamplarında “huzuru sağlamak” için Çin hükümetine yardım ediyor.

Huawei ve hükümet işbirlği, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsortiyum(UAGK)’unun Çin hükümetinin gizli belgelerini yayınlamasıyla ortay çıktı. Bu belgeler Çin Komünist Partisinin “eğitim kampları” adı altında kurduğu  toplama kamplarının nasıl işlettiğini ortaya koydu

Hindistan merkezli Sunday Guardian gazetesi, bu belgelerden yola çıkarak Hindistan’da 5G altyapısı kurmayı planlayan Huawei’e 3 tane soru sordu.

Gazete Huawei’i bu kampların işleyişinde nasıl birgörev üslendiğini, eğer satıyorsa ne tür ekipmanlar sattığını ve son olarak da bu kamplarda “yasadışı” bir şekilde tutulan Uygur Türkleri hakkında şirketin ne düşündüğünü sordu.

Huawei Hindistan temsilcisi , bu 3 soru basına yansıtıldıktan sonra kontrol edilip, dönüş yapılacağını belirtti.

UAGK tarafından ulaşılan ve diğer gazetecilerin yaptıkları soruşturmalarına göre, Huawei doğrudan güvenlik kurumlarıyla çalışıyor ve bu güvenlik kurumları Çin hükümetine bağlı yerel karakollara aittir. Doğu Türkistan’daki Huawei’in faaliyetleri yakından takip eden devlet dışı bir yetkili , Huawei’in “özneleri” tanımlayan ve “güvende” tutan bir projeyle ilişkili olduğunu belirtti.

Yazar

Batur Kılıç

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.