İlker Başbuğ’dan açıklama “Benim en büyük hayalim Türkiye ile Azerbaycan’ı tek devlet olarak görmek.”

Başbuğ, Ermenistan-Azerbaycan arasındaki çatışmalarda Türkiye’nin hamlesinin ne şekilde olacağına yönelik öngörülerde bulunarak Azerbaycan ve Türkiye’yi, tek devlet olarak görme isteğini de dile getiriyor.


Paylaşın:

 

“Benim en büyük hayalim Türkiye ile Azerbaycan’ı tek devlet olarak görmek.”

Uğur Dündar’ın, İlker Başbuğ ile yaptığı röportajın devamını teşkil eden yazısında; 1967 yılında olası bir Arap İsrail Savaşı sırasında izleyeceği politikalar üzerine değerlendirmeler yapıldı. Türkiye’nin genel dış politikada izlediği yöntemlerin kaynağına yönelik açıklamalar yapılırken “Yurtta Barış Dünyada Barış” ilkesine dair değerlendirmelere de yer verildi.

Başbuğ, Ermenistan-Azerbaycan arasındaki çatışmalarda Türkiye’nin hamlesinin ne şekilde olacağına yönelik öngörülerde bulunarak Azerbaycan ve Türkiye’yi, tek devlet olarak görme isteğini de dile getirmiştir. Türkiye’nin Azerbaycan’a yönelik her türlü destekte bulunacağı ve koşulsuz yanında olacağını belirttiği bir dönemde, bu değerlendirme  önemlidir.

Kıbrıs’ta bir federasyon oluşumuyla ilgili düşüncelerine de yer veren Başbuğ, Türkiye’nin Akdeniz’de iyi bir siyaset izlemesi ve başarılı olabilmesi için bölge ülkeleri ile işbirliği içinde olmasınının önemine işaret etmiştir.

Röportajın devamına içeriğine bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yazar

Zübeyde Gökçen Süer

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar