İlker Başbuğ’dan açıklama “Benim en büyük hayalim Türkiye ile Azerbaycan’ı tek devlet olarak görmek.” – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 522’nci Bilgi Şöleni: Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar meselesi   • Ahmet Vefik Alp vefat etti

İlker Başbuğ’dan açıklama “Benim en büyük hayalim Türkiye ile Azerbaycan’ı tek devlet olarak görmek.”

Başbuğ, Ermenistan-Azerbaycan arasındaki çatışmalarda Türkiye’nin hamlesinin ne şekilde olacağına yönelik öngörülerde bulunarak Azerbaycan ve Türkiye’yi, tek devlet olarak görme isteğini de dile getiriyor.

24 Ekim 2020
Zübeyde Gökçen Süer

 

“Benim en büyük hayalim Türkiye ile Azerbaycan’ı tek devlet olarak görmek.”

Uğur Dündar’ın, İlker Başbuğ ile yaptığı röportajın devamını teşkil eden yazısında; 1967 yılında olası bir Arap İsrail Savaşı sırasında izleyeceği politikalar üzerine değerlendirmeler yapıldı. Türkiye’nin genel dış politikada izlediği yöntemlerin kaynağına yönelik açıklamalar yapılırken “Yurtta Barış Dünyada Barış” ilkesine dair değerlendirmelere de yer verildi.

Başbuğ, Ermenistan-Azerbaycan arasındaki çatışmalarda Türkiye’nin hamlesinin ne şekilde olacağına yönelik öngörülerde bulunarak Azerbaycan ve Türkiye’yi, tek devlet olarak görme isteğini de dile getirmiştir. Türkiye’nin Azerbaycan’a yönelik her türlü destekte bulunacağı ve koşulsuz yanında olacağını belirttiği bir dönemde, bu değerlendirme  önemlidir.

Kıbrıs’ta bir federasyon oluşumuyla ilgili düşüncelerine de yer veren Başbuğ, Türkiye’nin Akdeniz’de iyi bir siyaset izlemesi ve başarılı olabilmesi için bölge ülkeleri ile işbirliği içinde olmasınının önemine işaret etmiştir.

Röportajın devamına içeriğine bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları