IMF’den, Kırgızistan’a Koronavirüsüyle ilgili kredi sağlanacak

Uluslararası Para Fonu (IMF) yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle meydana gelen krizle mücadelede, Kırgızistan’a yaklaşık 120 milyon 900 bin dolar tutarında mali destekte bulunacağını açıkladı.


Kırgızistan

IMF’nin ilk Koronavirüsü kredisi Kırgızistan’a verildi.

IMF’nin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Kırgızistan’ın IMF’den koronavirüs ile ilgili acil maddi yardım talebinin 26 Mart 2020 itibarıyla onaylandığı kaydedildi.

Kırgızistan’a koronavirüs salgını nedeniyle talep edilen 120 milyon 900 bin dolar sağlanacağı belirtilen açıklamada, söz konusu kredinin IMF Yönetim Kurulunun pandeminin başlamasından bu yana dünya çapında onayladığı ilk acil kredi olduğu vurgulandı.

Açıklamada, IMF desteğinin, salgın nedeniyle makroekonomik göstergeleri zayıflayan ve yaklaşık 400 milyon dolar olarak varsayılan bir ödemeler dengesi açığı oluşan Kırgızistan ekonomisine güven oluşturmayı hedeflediğinin belirtildi. Ayrıca koronavirüs ile ilişkili temel sağlık maliyetleri için finansal alanın korunmasına da yardımcı olunacağının altı çizildi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, IMF Kırgızistan Daimi Temsilcisi Tigryan Pogosyan’ı 26 Mart 2020 tarihinde kabul ederek, mali yardım talebinde bulunmuştu. Kırgızistan Maliye Bakanlığının verilerine göre, ülkenin IMF’ye 139 milyon dolar borcu bulunuyor.

Kaynak:QHA

Yazar

Mete Korkmaz

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar