İngiltere de soykırımı kabul etti

İngiltere Parlamentosu da Çin'i soykırım işlemekle suçladı.


Uygur Türklerine uygulanan zulüm için soykırım açıklaması yapıldı

İngiltere meclisi de soykırımı kabul etti

İngiliz Parlamentosu aldığı kararla Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine karşı uyguladığı insanlık dışı muameleleri soykırım olarak kabul ettiğini ilan etti.

Alınan kararın hükumeti Çin’e karşı doğrudan yaptırım uygulama mecburiyetinde bırakmayacağı ancak Çin ile ilişkilerin azaltılması için bir adım olduğu belirtildi.

Öte yandan Çin’in İngiltere Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, İngiliz Parlamentosu Çin’e karşı temelsiz bir hamle yapmakla ve Çin’in itibarını zedelemekle suçlandı.

İngiliz Parlamentosu’nun aldığı karara karşı ABD’den de destek geldi. ABD’li senatör Bob Menendez açıklamasında, Çin’in Uygur Türklerine karşı dehşet verici uygulamalarına karşı İngiltere’nin ışık tuttuğunu ve hür dünyanın Çin’in Doğu Türkistan’daki suiistimallerinin hesabını verme hususunda birleşmesini belirtti.

Kaynak: (https://www.theguardian.com/world/2021/apr/22/uk-mps-declare-china-is-committing-genocide-against-uyghurs-in-xinjiang, 22/04/2021)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.




Benzer Yazılar