İnsan Hakları İzleme Örgütü Direktörü Roth’dan Uygur tepkisi

İnsan Hakları İzleme Örgütü Direktörü Kenneth Roth 2020 Dünya Raporunu, BM Genel Merkezinde düzenlediği bir basın toplantısıyla açıkladı. Raporda Uygur Türklerine yapılan zulme oldukça geniş yer ayrıldığı görüldü.


Kenneth Roth

İnsan Hakları İzleme Örgütü Direktörü Kenneth Roth

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Çin’i hem ülke içinde yarattığı gözetleme sistemi hem de ekonomik ve diplomatik nüfuzunu kullanıp küresel çabaları engelleyerek insan hakları için ”küresel tehdit” oluşturmakla eleştirdi.

Çin tarafından Hong Kong’a girişine izin verilmeyen HRW Direktörü Kenneth Roth, örgütün ”2020 Dünya Raporu”nu BM Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Roth, Çin hükümeti başta olmak üzere birçok ülkeye sert eleştiriler yöneltti.

Roth, ”Pekin uzun süre ülke içindeki muhalifleri bastırdı, şimdi ise Çin hükümeti bu sansürü dünyanın geri kalanına yaymaya çalışıyor. Hükümetlerin herkesin geleceğini korumak için Pekin’in uluslararası insan hakları sistemine yönelik küresel saldırılarına karşı birlikte hareket etmesi gerek.” dedi.

Müslüman ülkelere eleştiri

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine yönelik baskı ve insan hakları ihlallerine değinen ve özellikle Müslüman ülkeleri, İslam İşbirliği Teşkilatını ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i Çin hükümetine karşı sessiz kalmakla eleştiren Roth, ”Örneğin İslam İşbirliği Teşkilatı Sincan’daki Uygurlara baskıya karşı Çin hükümetini protesto etseydi, Çin’in 57 ülkeye misilleme yapması gerekecekti. Çin ekonomisi tüm dünyayla boy ölçüşemez.” diye konuştu.

Çin’de son yıllarda Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde eğitim merkezi adı altında faaliyet gösteren kamplar ile Uygurların kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller uluslararası kamuoyu tarafından da eleştiriliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün raporunda, son iki yılda Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde çok sayıda kişinin “önleyici polisiye tedbir” adı altında suçsuz yere alıkonulduğu ve siyasi bakımdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın toplama kamplarına gönderildiği belirtilmişti.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi. Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini geri çeviriyor.

Toplantıya katılan Çinli diplomat Xing Jisheng ise raporda ”önyargı ve yalanların” yer aldığını belirterek, ülkesine yönelik suçlamaları reddetti.

…………

 

İnsan Haqları İzləmə Təşkilatı (HRW), Çin’i həm ölkə içində yaratdığı nəzarət sistemi həm də iqtisadi və diplomatik nüfuzundan faydalanıb qlobal səylərin qarşını alaraq insan haqları üçün “qlobal təhlükə” yaratmaqla günahlandırdı.

Çin tərəfindən Honkonq’a girişinə icazə verilməyən HRW direktoru Kenneth Roth, təşkilatın “2020 Dünya Hesabatı”nı BMT baş qərargahında keçirilən mətbuat konfransında açıkladı. Roth, Çin höküməti başda olmaqla bir çox ölkəni sərt tənqid etdi.

Roth, “Pekin uzun müddət ölkə içində müxalifləri susturdu, indi isə Çin höküməti bu senzuranı dünyanın geri qalanına yaymağa çalışır. Hökümətlərin hər kəsin gələcəyini qorumaq üçün Pekin’in beynəlxalq insan haqları sisteminə yönəldilmiş qlobal saldırılarına qarşı birlikdə hərəkət etməlidir.” dedi.

 

Kaynak:https://www.karar.com/dunya-haberleri/hrw-direktoru-rothdan-islam-ulkelerine-uygur-tepkisi-1444453

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar