İran’da Türkçe çekilen film, Tebriz’de coşku ile karşılandı

İran'ın Türk kökenli ünlü oyuncu ve yönetmenlerinden Niki Kerimi'nin yönettiği "Atabay" filmi Tebriz'de gösterildi. Türkçe çekilen film, gala gösteriminde coşkuyla karşılandı.


 

İran’ın Türk kökenli oyuncu ve yönetmenlerinden Niki Kerimi’nin yönetmenliğini yaptığı “Atabay” filmi, ilk defa geçen sene Şubat ayında Tahran’da düzenlenen 38. Fecr Film Festivali’nde gösterildi. Festivalde Kristal Simurg ödülü için yarışmaya katılan “Atabay”, İran’ın “Film” isimli aylık sinema dergisi eleştirmenleri tarafından ulusal kategoride düzenlenen festivalin en başarılı yapımı olarak seçilmişti. Filmin Fecr Film Festivalindeki gösterimi, Farsça altyazı ile yapılmış, bu yüzden de tartışmalara sebep olmuştu.

24 Kasım günü Tebriz’de düzenlenen gala programına yönetmen Niki Kerimi, senaryo yazarı Hadi Hejasifer ve oyunculardan Seher Dövletşahı ile Cevad İzzeti katıldı. Filmin gösteriminden önce söz alan Niki Kerimi, yapım sürecinde ortaya çıkan güçlüklerden bahsetti ve Azerbaycan kültürü için bir çalışma ortaya koyması nedeniyle gurur duyduğunu belirtti.

Çekimleri İran’ın Batı Azerbaycan eyaletinin tarihî şehri Hoy’da yapılan filmde olaylar, bir köyde geçiyor. Tahran’da mimarlık eğitimini yarıda bırakıp köyüne dönen ve ailesine bakmak zorunda kalan Kazem’in hikâyesini konu alan film, eleştirmenlerin yanı sıra seyirciler tarafından da ilgiyle karşılandı.

Atabay filminin afişi

 

 

Kaynak: https://525.az/news/180983-atabey-filmi-tebrizde-azerbaycan-dilinde-gosterilib (25/11/2021)

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar