DUYURU   • Kültür ve Turizm Bakanlığı ne yaptığını sanıyor?   • Işınsu

İrlanda’da Kırım meselesi konuşuldu

Dublin’de her yıl insan hakları kuruluşu Front Line Defenders tarafından düzenlenen konferansta Kırım meselesi konuşuldu

1 Ocak 2020
Oğuzhan Kaycıoğlu

Dublin’de her yıl insan hakları kuruluşu Front Line Defenders tarafından düzenlenen konferansta bu sene konuşmacı Kırım Tatarı Lilya Gemeci, işgal altında bulun Kırım’daki insan haklarının durumunu anlattı.

Gemeci eski SSCB ülkeleri; Belarus, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Ukrayna ve Rusya’dan gelen İnsan hakları temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubuna dahil edildi. Grup bu temsilcilerin çalışmalarında ki tehditler ve bu tehditlere karşı koruma programı üzerinde çalışıyor. 

Lilya Gemeci bir oturum esnasında şunları söyledi, “Kırım’da şu an 63 siyasi tutsak alıkonuluyor, bunlardan 3 insan hakları savunucusu. Emir Üsein Kuku Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) tarafından vicdan mahkumu olarak kabul edildi. Ayrıca Kırım Dayanışması Sivil Teşkilatı Koordinatörü Server Mustafayev ve Riza İzzetov.”

Terör Ve Aşırılık 

Lilya Gemeci, Kırımda insan hakları savunucularının terör ve aşırılık suçlarından dolayı ağır cezalara çarptırılabileceğini ifade etti. Bu insanların Rusya’daki baskıcı yöntemlerle mücadele etme yöntemlerini tartıştığını belirtti.  

Olayların dünya kamuoyuna duyurulması gerektiğinden bahseden Gemeci “İlk önce olayların duyurulması gerekiyor. Olayın geniş kitlelerine duyurulması bir bakıma sosyal ağlarda meydana gelen saldırılara ve cezai kovuşturmalara karşı bir bağışıklık sağlıyor.” dedi.

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları