Rusya Kırım Tatar Meclisi başkanı Çubarova soruşturma açtı

Rusya, Kırım'ın yasadışı ilhakını protesto eden Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov hakkında soruşturma başlattı.


Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov hakkında soruşturma

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov hakkında soruşturma

Rusya, Kırım’ın yasadışı ilhakını protesto eden Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov hakkında soruşturma başlattı.

Rusya Soruşturma Komitesi’nden yapılan açıklamada, Çubarov hakkında Kırım’da 2014’te toplumsal düzeni bozmaya yönelik eylemleri organize ettiği iddiasıyla soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Çubarov’un 26 Şubat 2014’te Kırım Parlamentosu’ndaki toplantıyı engellemek amacıyla eylemlerde bulunduğu iddia edilen açıklamada, bu olaylarda 2 kişinin öldüğü ve yaklaşık 80 kişinin yaralandığı ifade edildi.

Kırım Tatarları Baskı Altında

Kırım’ın Rusya tarafından yasadışı ilhakından sonra Kırım Tatarları baskı altına alınmış hakları ihlal edilmeye ve tutuklanmaya başlamıştı.

Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı (KTMM) Refat Çubarov ve bazı KTMM yöneticilerine Kırım’a giriş yasağı konulmuştu.

Daha sonra 2016’da Rus mahkemesince Kırım Tatarlarının iradesini temsil eden Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetleri yasaklanmıştı.

Kaynak : (https://www.google.com.tr/amp/s/www.timeturk.com/rusya-dan-kirim-in-ilhakina-karsi-miting-duzenleyen-ktmm-baskani-cubarov-hakkinda-sorusturma/haber-1403506-m)

 

 

Yazar

Oğuzhan Kaycıoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar