İskeçe Türk Birliği, 40 Yıllık Mücadelesini Belgesel Filmle Anlatıyor

Batı Trakya Türklerinin ilk sivil toplum kuruluşu olan İskeçe Türk Birliği, 1983 yılından bu yana devam eden hak arama mücadelesini konu alan bir belgesel film hazırladı. Otuz dakikalık film, birliğin Youtube kanalında yayımlandı.


Paylaşın:

 

İskeçe Türk Birliği, Yunanistan yönetimi tarafından 7 Aralık 1983 tarihinde dernek tabelasının sökülmesi ve dernek aleyhine kapatma davası açılmasının kırkıncı yıl dönümünde “İskeçe Türk Birliği – 40 Yıllık Hak Arama Mücadelesi” isimli bir belgesel film hazırladı.

Birlik yönetimi tarafından hazırlanan belgeselde, hak arama mücadelesinin başladığı günden bu yana meydana gelen gelişmeler ve problemler anlatılıyor.

“İskeçe Türk Birliği – 40 Yıllık Hak Arama Mücadelesi” belgeseli, ilk defa 21 Aralık 2023 tarihinde İskeçe’de bulunan birlik merkezinde yoğun bir davetli topluluğun katılımıyla gösterildi.

Bu yılın ilk günlerinden itibaren ise, birliğin Youtube platformundaki kanalında yayımlanmaya başladı.

Belgeselde, Lozan Antlaşması ile Batı Trakya Türklerine azınlık statüsü verildiği ve haklarının garanti altına alındığı, antlaşmanın imzalanmasının dördüncü yılında İskeçe Türk Birliği’nin kurulduğu ve Batı Trakya Türk Azınlığının ilk sivil toplum kuruluşu olduğu belirtiliyor.

Otuz dakikalık belgeselin yapım sorumluluğunu İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu üstlendi, metinlerini Ozan Ahmetoğlu, İsmet Tüccar ve Sevil Şerifoğlu kaleme aldı.

Söz konusu belgesel buradaki bağlantıdan seyredilebilir.

 

Kaynak: https://www.iskeceturkbirligi.org/page.php?ref=oku&eid=4924 (22/01/2024)

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar