Kanada Parlamentosu, soykırımı tanıdı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Kanada Parlamentosu, soykırımı tanıdı

Kanada Parlamentosu Uluslararası İnsan Hakları ve Uluslararası Kalkınma Alt Komitesi, Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik asimilasyon politikalarını soykırım olarak tanıdı.

22 Ekim 2020
Hilal Ülkü Şahin
Doğu Türkistan
Kanada Parlamentosu, soykırımı tanıdı

Doğu Türkistan’da Çin’in sistematik baskı politikaları her geçen gün dünya kamuoyunda daha çok ses getiriyor. Kanada Parlamentosu, 21 Ekim 2020 tarihinde Çin’in “soykırım” yaptığını vurgulayan bir bildiri yayımladı. Alt Komite, baskı ve asimilasyon politikalarının BM Soykırım Sözleşmesindeki tanımlarla örtüştüğünü belirtti.

Uygur Haraketi İcra Direktörü Rushan Abbas, bu adımın zulmü yapanların hesap vermesi açısından önemli olduğunu belirtti.

Abbas yaptığı açıklamada,

“İnsanlığa karşı işlenen en acı suçların acısını çeken Uygurlara yapılan bu zulmün soykırım olarak etiketlendiğini görmek önemli bir adım. Bu tanımlama, sorumlular açısından sonuçlar doğuracak şekilde uygulamaya konulmalıdır. Artık, uluslararası toplumun kitlesel zulmü önleme sorumluluğuna cesurca bağlı kalması şart olmuştur. Bunun diğer hükümetlere ve parlamentolara da örnek olmasını beklemekteyiz”  sözlerine yer verdi.

Kaynak: QHA

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları