Kanada Parlamentosu, soykırımı tanıdı

Kanada Parlamentosu Uluslararası İnsan Hakları ve Uluslararası Kalkınma Alt Komitesi, Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik asimilasyon politikalarını soykırım olarak tanıdı.


Doğu Türkistan

Kanada Parlamentosu, soykırımı tanıdı

Doğu Türkistan’da Çin’in sistematik baskı politikaları her geçen gün dünya kamuoyunda daha çok ses getiriyor. Kanada Parlamentosu, 21 Ekim 2020 tarihinde Çin’in “soykırım” yaptığını vurgulayan bir bildiri yayımladı. Alt Komite, baskı ve asimilasyon politikalarının BM Soykırım Sözleşmesindeki tanımlarla örtüştüğünü belirtti.

Uygur Haraketi İcra Direktörü Rushan Abbas, bu adımın zulmü yapanların hesap vermesi açısından önemli olduğunu belirtti.

Abbas yaptığı açıklamada,

“İnsanlığa karşı işlenen en acı suçların acısını çeken Uygurlara yapılan bu zulmün soykırım olarak etiketlendiğini görmek önemli bir adım. Bu tanımlama, sorumlular açısından sonuçlar doğuracak şekilde uygulamaya konulmalıdır. Artık, uluslararası toplumun kitlesel zulmü önleme sorumluluğuna cesurca bağlı kalması şart olmuştur. Bunun diğer hükümetlere ve parlamentolara da örnek olmasını beklemekteyiz”  sözlerine yer verdi.

Kaynak: QHA

Yazar

Hilal Ülkü Şahin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar