Kanun, Hayvanları Korumayı Vadediyor Mu?

Şu cümle hayvanları koruyamadığımızın açık ispatı değildir de nedir? : 9 Temmuz 2021 tarihinde TBMM tarafından kabul edilen Hayvanları Koruma Kanunu 14 Temmuz'da Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Şu cümle hayvanları koruyamadığımızın açık ispatı değildir de nedir? : 9 Temmuz 2021 tarihinde TBMM tarafından kabul edilen Hayvanları Koruma Kanunu 14 Temmuz’da Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanunların ihtiyaçtan doğduğunu kabul ettiğimizde, yukarıdaki cümle toplum olarak bir ayıbımızın tescilidir.

İhtiyaca bakar mısınız? Hayvanları korumak. Eksik aslında. Hayvanları; insanlardan korumak.

Peki, yeni çıkan yasa hayvanları insanlardan korumayı vadediyor mu?

Uzatmadan söyleyelim. Hayır!

Birçok gerekçesi var. Ankara Barosu Hayvan Hakları Kurulu Üyesi Avukat Neşe Özkanoğlu bu gerekçeleri sıraladı.

Kendisi, değişikliği üç kategori altında inceliyor:

1- Hayvanların aleyhine olan düzenlemeler,

2- Reform gibi sunulup aslında gereksiz ve de yetersiz denebilecek düzenlemeler,

3- Meclis araştırma komisyonunun raporunda bulunup, kanunlaşma aşamasına gelmeyen düzenlemeler.

Av. Özkanoğlu, aleyhe olan düzenlemelerden biri olarak yerel yönetimlerin hayvan hastanesi kurmasını sağlam (!) bir şarta bağlayan değişikliği gösteriyor. Kanun’a göre yerel yönetimler ancak ilgili karar organının uygun görmesi hâlinde hayvan hastanesi kurabilecek.

Av. Özkanoğlu, petshoplarla ilgili düzenlemenin yetersiz olduğunu; petshoplarda kedi ve köpeği görmeyecek olsak bile satışların internet üzerinden devam edeceğini belirtiyor.

Üçüncü kategoride, araştırma komisyonunda tam bir mutabakat ile kabul edilen ama yasalaşmayan düzenlemeler var. Barınakların 24 saat boyunca kamerayla izlenebilmesine imkân sağlayan, müfredata hayvan haklarına dair ders eklenmesini öngören, STK’lara hayvanlara karşı işlenen suçlarda şikâyetçi olma ve davalara müdâhil olma hakkını teslim eden düzenlemelerin beklenenin aksine yasalaşmadığı görülüyor. Yine; hayvana karşı suç işleyenlere tedavi şartının getirilmesi, yasanın ‘Hayvan Hakları Yasası’ ismiyle kanunlaşması gibi beklentilerin Meclis’te el kaldırıp el indirenlerce karşılık bulmadığı söylenebilir.

Ankara Barosu Hayvan Hakları Kurulu Üyesi Avukat Neşe Özkanoğlu’nun Hayvanları Koruma Kanunu ile ilgili değerlendirmesini izlemek için:

 

Yazar

Doğukan Altıparmak

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.