Kazakistan’dan Azerbaycan’a destek

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Karabağ ile ilgili açıklamalarda bulundu.


Kazakistan

Kazakistan’dan Azerbaycan’a destek

Tokayev, BM’nin kuruluşundan bu yana, dünyadaki pek çok bölgesel ve uluslararası çatışmanın engellenemediğini dile getirdi. Kazakistan’ın tüm çatışmaların siyasi ve diplomatik çözümünün bir destekçisi olduğunu belirtti.

Tokayev konuşmasında uluslararası hukukun temel ilkelerine uymanın önemine de dikkat çekti:
“Bölgesel çatışmalar, modern uluslararası hukukun temelini oluşturan BM Tüzüğünün iki temel ilkesi arasında temel bir çelişki yarattı. Bunlar, devletin toprak bütünlüğü ve halkların kendi kaderini tayin etmesidir. İkinci ilke, özellikle devletler bağımsızlık kazandıklarında ve sömürgeci bağımlılıktan kurtulduklarında geçerli hale geldi. Şimdiye kadar dünya kaderini belirledi. Bu nedenle, devletin toprak bütünlüğü ilkesi ön plana çıktı ve öncelik taşıdı. Mevcut çatışmaların değerlendirilmesinde geliştirilen yaklaşımlarda, BM Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi kararlarını dikkate almalıyız.” dedi.

Karabağ ile ilgili dört BM Güvenlik Konseyi kararı (822, 853, 874 ve 884) bulunuyor. Hepsi de Ermeni birliklerinin Dağlık Karabağ topraklarından derhal, eksiksiz ve koşulsuz olarak çekilmesini talep ediyor.

Kaynak: (https://ru.axar.az/news/aktualno/505504.html , 09/10/2020)

Yazar

Hilal Ülkü Şahin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar