Kerkük’te saldırı sonrası Türkmenler harekete geçti

Irak’ın Kerkük kentinde Salı günü terör örgütü DEAŞ mensubu bir intihar eylemcisinin İstihbarat Dairesi binası önünde kendini patlatması üzerine 4 güvenlik memuru yaralandı.


Türkmeneli

Türkmen Siyasiler

Kerkük Polis Müdürü Ali Kemal, basına yaptığı açıklamada, Kerkük İstihbarat Dairesi önüne gelen bir intihar eylemcisinin üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdiğini söyledi. Saldırıda 4 güvenlik gücünün yaralandığını aktaran Kemal, saldırganın terör örgütü DEAŞ mensubu olduğunu bildirdi. Kemal, saldırıdan hemen sonra binanın kordon altına alındığını ve olası ikinci bir saldırıya karşı tedbirler alındığını ifade etti.

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Kerkük İstihbarat Dairesine gerçekleştirilen saldırıyı sosyal medya hesabından kınadı. Salihi, sosyal medya hesabında, “Teröristlerin Kerkük İstihbarat Dairesine gerçekleştirdiği saldırı, kentin güvenliğini istikrarsızlaştırmak için planlı saldırıdır. Bunun arkasında hem siyasi hem de güvenlik istikrarını zayıflatma projesi var. Amaç, Kerkük’teki merkezi hükumet gücünü zayıflatmak.” ifadelerini kullandı. Kerkük eski milletvekili Hasan Turan, Kerkük’te İstihbarat Dairesi’ne düzenlenen saldırıyı kınadı. Hasan Turan, “Bugün Kerkük İstihbarat Dairesine gerçekleşen saldırının tekrarlanmaması için, Başbakan ve Genel Komutana olan çağrımız Kerkük’e ek takviyeler yapılması üzerinedir.” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız da konu ile ilgili açıklamada bulundu. Büyükelçi Yıldız, “Kerkük’e rahat yüzü göstermek istemeyen belalar, bugün sabah yeni bir girişimde daha bulundular. Ne mübarek gün anlayışı ne vicdanı olan bu belaları lanetliyoruz. Kimsenin yaşamını yitirmediği saldırıda yaralananlara acil şifa, Kerkük’e geçmiş olsun dileklerimizi gönderiyoruz.” dedi.

Kaynak:QHA

Yazar

Mete Korkmaz

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar