KKTC Sanatçısı, Kırgızistan’daki Müzik Yarışmasında Birinci

17-20 Ağustos 2023 tarihlerinde Kırgızistan‘ın Issık Göl kıyısındaki Çolpon-Ata şehrinde düzenlenen Meykin Asya Uluslararası Müzik Festivali’nde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden Begüm Tekakpınar birinci seçildi.


Paylaşın:

 

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Meykin Asya Müzik Festivaline on üç ülkeden (Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Macaristan, Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Rusya, Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Slovenya ve Sırbistan) 18-35 yaş arasındaki şarkıcılar katıldı.

Yarışmada, Kıbrıslı yetenekli şarkıcı, multi enstrümantalist, söz yazarı ve prodüktör Begüm Tekakpınar, jürinin kararıyla Kırgızistan’dan Ruslan Asankan Ulu ile birlikte birinciliğe lâyık görüldü. Genç sanatçı, bu yarışma için bestelediği ve ilk kez festivalde seslendirdiği “Are You Up Above?” isimli şarkıyı, bir yıl önce vefat eden dedesi için yazdığını söyledi. Sanatçıya Kıbrıslı Türk eğitimci-müzisyen ve besteci Kürşat Tilki kemanıyla eşlik etti.

Ödülün açıklanmasının ardından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda, sanatçıyı şu sözlerle tebrik etti: “Kırgızistan’’da Türksoy’un düzenlediği 3. Meykin Asya Müzik Festivali’ne KKTC’yi temsilen katılan Begüm Tekakpınar festival birincisi seçilmiştir. 13 ülkeden 16 şarkıcının katıldığı yarışmada festival birincisi seçilen Begüm Tekakpınar’ı kutluyor ve tebrik ediyorum.”

Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığının düzenlediği festivale, Issık Göl Valiliği, Kırgızistan Devlet Radyo Televizyon Kurumu ile TÜRKSOY destek veriyor.

Yarışmanın finali ve ödül merasimi TRT Avaz ekranından canlı olarak yayımlandı.

 

 

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda, “Yarışmada ödül kazanan tüm sanatçılarımızı tebrik ediyorum. Birincilik ödülünü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Begüm Tekakpınar’a vermekten onur duydum.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: https://www.kibrisayrinti.com/kktcden-begum-tekakpinar-kirgizistandaki-muzik-yarismasinda-birinci-oldu

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar