DUYURU   • MDM Podcast dinleyicilerini bekliyor!   • Kültür ve Turizm Bakanlığı ne yaptığını sanıyor?

Kırgızistan’da seçim heyecanı

Kırgızistan’da 4 Ekim Pazar günü yapılan genel seçimlerde dört siyasî parti parlamentoya girmeyi başardı.

5 Ekim 2020
Hakan Güler
Kırgızistan
Kırgızistan’da seçim heyecanı

4 Ekim Pazar günü gerçekleştirilen seçimlerde Birimdik (Birlik), Mekenim Kırgızistan, Kırgızistan ve Bütün Kırgızistan partileri yüzde yedilik seçim barajını aşarak Kırgızistan millî meclisi Jogorku Kengeş’e girmeyi başardı. Seçimlere katılan 16 siyasî partiden 12’si mecliste sandalye hakkı kazanamadı.

Halk seçimlere beklenen ilgiyi göstermedi. Seçim komisyonunun verdiği bilgiye göre halkın yalnızca %55’i sandığa gitti. Yaklaşık üç milyon seçmenin bulunduğu Kırgızistan’da bir milyon dokuz yüz bin kişi sandık başına gitti.

2010’da bir devrimle iktidara gelen ve geçtiğimiz yıl içinde çeşitli suçlamalarla tutuklanan Kırgızistan eski cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in partisi Sosyal Demokrat Partisi meclis dışında kalan partilerden oldu.

Henüz genç devletler sayılabilecek Türkistan Türk Cumhuriyetlerinin, demokrasi yolunda emin adımlarla yürümelerini temenni ediyor, 4 Ekim 2020 seçimlerinin dost ve kardeş Kırgız Türklerine hayırlı olmasını diliyoruz.

Kaynak: QHA

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları