Kırgızistan’ın sıkıntıları anketi yapıldı

Uluslararası Cumhuriyetçi Enstitüsü, (IRI) Kırgızistan’da ülkenin sorunlarına dair bir anket gerçekleştirdi. Sosyolojik araştırmayı yapan kişilere göre, Kırgızların en büyük sıkıntıları yolsuzluk ve işsizlik.


Kırgızistan

Kırgızistan’da halk yolsuzluktan şikayetçi

IRI Başkan Yardımcısı Bahtiyar Nişanov, “Kırgızlar, yolsuzluğun ve işsizliğin en büyük sorunları olduğunu açıkça ifade ediyorlar. Ayrıca yerel yetkililerin, yolların ve sokakların durumu gibi problemlere verdiği tepkiler de Kırgızlar tarafından sorunlu bulunan bir diğer mesele.” ifadelerini kullandı.

Nişanov, “Siyasi liderler, insanlar için acil sorunlar olan bu meseleleri çözmeye odaklı platformlar oluşturmalıdır” dedi. Kırgızların yüzde 92’si yolsuzluğun büyük bir sorun olduğunu ifade etti. Bu sorunları çözmede yetkililerin başarısız olduğuna inananların oranı ise yüzde 72.

Kırgızistan’ın doğru yolda olduğunu düşünenler yüzde 52’de kalırken, ülkenin yanlış bir istikamette ilerlediğini düşünenler yüzde 36 oranında. Ayrıca yolların kötü vaziyeti, içme ve sulama sularının eksikliği ve işsizlik de ana sorunlar arasında belirtildi.

Kaynak:QHA

Yazar

Mete Korkmaz

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar