Kırım Tatarları işgal sonrası Rus Ordusunda askerliğe zorlanıyor

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’a ke ndi vatandaşlarını yerleştirdiğine ve Kırımlı gençleri Rus ordusunda askerlik yapmaya zorladığına dikkat çekti.


Çubarov

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov

“Zorunlu askerliğe çağrılanların yüzde 20’si Kırım Tatar gençleri”

Ukrayna basınına konuşan Çubarov, “Rusya, gençleri zorla askere alarak Cenevre Sözleşmesinin savaş sırasında sivil halkı koruma ile ilgili maddesini ihlal ediyor. Sözleşmenin 51. maddesine göre, işgal edilen topraklarda yaşayan insanların, işgalci devletin ordusunda askerlik yapmaya zorlanması yasak… Her yıl zorunlu askerliğe yaklaşık 5 bin genç çağrılıyor. Bunların arasında Kırım Tatar gençleri de bulunuyor. Tahminlerimize göre Rus ordusuna zorunlu askerliğe çağrılanların yüzde 20’si Kırım Tatar gençleridir.” açıklamasını yaptı.

İşgal edilen Kırım’a 140 bin Rusya vatandaşı yerleştirildi

Bunun dışında KTMM Başkanı Çubarov, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in raporunu da hatırlattı. Raporda, işgalci devlet Rusya’nın yarımadaya 140 bin Rus vatandaşı yerleştirdiği kaydediliyordu. Çubarov, bu rakamın eksik olduğunu belirterek Çubarov, “Bu rakam en az 4 veya 5 ile çarpılmalıdır. Ukrayna, yarımadayı kendi egemenliği altına aldığı zaman yeni bir nüfus yapısıyla karşı karşıya kalacaktır…Orada yasa dışı olarak yarımadaya taşınan insanlar yerleşmiş olacak. Rusya, yarımadaya kendi insanlarını yerleştirdi. Korku ve baskıyla ilk önce Kırım Tatarlarını hedef aldı. Ve Ukrayna vatandaşlarını yarımadayı terk etmeyi zorladı ve bu uygulamasına da devam ediyor.” diye konuştu.

Kaynak:QHA

Yazar

Mete Korkmaz

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar