Kırım Ve Donbas’da İnsani Trajedi

Kırım ve Donbas’da insan haklarının gün geçtikçe kötüleşiyor.


İşbirliği anlaşmasının yürütülmesi amacıyla kurulmuş olan Avrupa Komisyonu işgal altındaki Kırım ve Donbas’da insan haklarının gün geçtikçe kötüleşiyorken, Rusya yanlısı ayrılıkçılar ve Ukrayna hükümetinin savaştığı Donbas’da durumun insani bir  trajediye dönüştüğü dile getirildi.

2018 yılına benzer bir şekilde , 2019 yılında da Kırım’da insan haklarının her geçen gün daha da kötüleştiğini, Rus hükümetine muhalif Kırım Türklerine yıldırma ve taciz yöntemleriyle baskı yapıldığı dile getirildi. 2016 yılından bu yana Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetleri yasaklanmış bir durumdadır.

Donbas’da Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde insan hakları rafa kaldırmış durumda, keyfi tutuklamalar, saldırılar ve işkence bölgede ayrılıkçılar tarafından yaygın bir şekilde kullanıyor.

Ukrayna’daki bu çatışma durumu 6 yıldır devam ediyor ve 3.5 milyondan daha fazla insan , yardıma ve korumaya muhtaç bir haldedir.

https://112.international/politics/european-commission-notes-catastrophic-situation-with-human-rights-in-crimea-and-donbas-46548.html

Yazar

Batur Kılıç

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar