KKTC’de Koronavirüs nedeniyle seçimler ertelenebilir – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

KKTC’de Koronavirüs nedeniyle seçimler ertelenebilir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, koronavirüs nedeni ile Nisan’da yapılacak seçimin ertelenmesinin söz konusu olabileceğine dikkat çekti.

14 Mart 2020
Mete Korkmaz
Kıbrıs
KKTC’de Koronavirüs nedeniyle seçimler ertelenebilir

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklanan kararlar hakkında konuşan Başbakan Ersin Tatar, Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin ertelenmesinin söz konusu olabileceğinden bahsederek, önümüzdeki günlerde bu konuyu değerlendireceklerini söyledi. Koronavirüs konusunun dünyada yayılan bir olay olduğunu, dolayısıyla kendi vatandaşlarını korumak durumunda olduklarını anlatan Tatar, “Charter uçuşlarını durdurduk. İngiltere’de yaşayan bir Kıbrıslı Türk, İngiltere’den KKTC’ye gelecekse gelebilir, ama 14 gün gözlem altında kalması gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da Bakanlar Kurulu toplantısının bir bölümünde olduğunu hatırlatan Başbakan Tatar, “Şu anda 1 kişide koronavirüs tespit edildi, ama aynı uçakta gelen diğer yolcuları da gözlem altında tutuyoruz. Biz bu kişilerin bir an önce evine dönmek istediğini, dolayısıyla onları gönderme konusunda adım atabiliriz. Alman hükûmetine, vatandaşlarını geri göndereceğimize dair Alman Büyükelçiliği aracılığı ile bilgi verdik” şeklinde konuştu.

Tüm eğitim kurumlarının 22 Mart’a kadar hizmet vermeyeceğini anımsatan Ersin Tatar, “Koronavirüs ile ilgili ihtiyaç duyular hizmetler Mal ve Hizmetlerin Düzenlenmesi ve Denetlenmesi Emirnamesi’ne dahil edildi. Bu tedbirler ile sıkıntılarımızı aşmak durumundayız, yeri gelirse daha sert tedbirler alınabilir, ama şimdilik aldığımız kararlar en doğrusudur” dedi.

Kaynak:QHA

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları