Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali yaklaşıyor

Uluslararası Sinema Derneği tarafından ilk kez düzenlenen Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, 8-12 Aralık'ta İstanbul merkezli olarak seyirciyle buluşacak.


 

 

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, geniş bir coğrafyada bulunan Türk ortak kültürüne dair filmlere ev sahipliği yapacak. İsmail Gaspıralı’nın “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” şiarını da gözeten festivalde, Türkçe ve lehçelerinin konuşulduğu geniş coğrafyadan bağımsız, özerk veya bölge olarak ortaya çıkan Türk dünyasından seçme filmler, seyirci karşısına çıkacak.

Festivalin Kurmaca ve Belgesel Film Yarışmaları’nda, Türk dünyası sinemasının öne çıkan eserleri dostça bir rekabette karşı karşıya gelecek.

İhsan Kabil’in direktörlüğünde gerçekleştirilecek festival çerçevesinde, Kurmaca ve Belgesel Film Yarışmaları dışında, Tarihî Panorama, Güncel İnsan Manzaraları, Aytmatov Uyarlamaları, Animasyonlar ve Sergi bölümleri yer alacak.

Bu gösterim programının yanı sıra, tamamlayıcı unsur olarak, yurt dışından önemli katılımcıların yer aldığı “Sinemada Aytmatov Uyarlamaları” başlıklı çevrim içi bir panel yapılacak.

Festivalin sergiler bölümünde ise, Başkurt ressamı Aygül Bayramgülova’nın, Cengiz Aytmatov uyarlamalarıyla bağlantılı olarak yazarın aynı adlı hikâyesinden sinemaya aktarılan “Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek” (1990) filminden esinlenerek oluşturduğu illustrasyonları, çevrim içi olarak yayımlanacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Anadolu Ajansı tarafından desteklenen festivalin film gösterimleri, 8-12 Aralık 2020 tarihlerinde çevrim içi gerçekleşecek.

Festival programıyla ilgili tüm detaylar, https://korkutatafilmfestivali.com/ adresinden takip edilebilir.

 

 

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar