Macaristan’da Orban’ın yetkilerini artıran acil durum yasası parlamentoda kabul edildi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Macaristan’da Orban’ın yetkilerini artıran acil durum yasası parlamentoda kabul edildi

Macaristan’da, Koronavirüsüne karşı tedbir amacıyla hazırlanan acil durum yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi.

1 Nisan 2020
Mete Korkmaz
Macaristan
Macaristan Başbakanı Viktor Orban

199 sandalyeli Ulusal Meclise sunulan yasa tasarısı, 53 ”hayır” oyuna karşı 137 ”evet” oyuyla kabul edildi.

Bundan böyle hükümet ”acil durum” süresince kanun hükmünde kararname çıkarabilecek, bazı kanunların uygulanmasını askıya alabilecek ve asılsız haber yayanlar 1 ile 5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılabilecek.

Muhalefet partileri tasarıya destek vermedi zira hükümete ”Sınırsız süre her şeyi yapabilme gücü” veriyor.

Geçtiğimiz günlerde basın özgürlüğünü savunan 9 sivil toplum örgütü Macaristan’ın atmak istediği bu adımla ilgili Avrupa Birliği’nden destek istemişti. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e gönderilen bir mektupta, “Basın özgürlüğünü ihlal eden bir ülkenin krizden faydalanmaya çalışan ilk Avrupa Birliği ülkesi olduğu görülüyor.” ifadelerine yer vermişti.

Aralarında Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün de bulunduğu sivil toplum kuruluşları Avrupa liderlerine gönderilen mektupta, “Ülkede ayakta durmaya çalışan birkaç medya kuruluşu sürekli saldırıya uğruyor” ifadeleri yer almıştı.

Resmi verilere göre Macaristan’da şu ana kadar 15 kişi Koronavirüsünden dolayı hayatını kaybetti.

Kaynak:https://tr.euronews.com/2020/03/30/macaristan-da-orban-n-yetkilerini-art-ran-acil-durum-yasas-parlamentoda-kabul-edildi

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları