Macaristan’dan Türkiye’ye destek

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Avrupa Birliği'ne (AB), sığınmacılar konusunda Türkiye'ye söz verdiği 6 milyar avroyu bir an önce ödemesi çağrısı yaptı.


Macaristan, Türkiye

Macaristan’dan Türkiye’ye destek

Türkiye ile Polonya, Macaristan, Çekya ve Slovakya’nın oluşturduğu Vişegrad Grubu ülkelerinin dışişleri bakanları arasında gerçekleştirilen video konferansta, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile AB arasındaki stratejik ilişkilerin güçlendirilmesini desteklediğini ifade etti.

Bakan, açıklamasında ayrıca,

“Eğer Türkiye göç dalgasını durdurmazsa biz Orta Avrupa ülkeleri olarak bu sığınmacılarla hemen karşılaşmış olacağız. Sığınmacılar, Türk-Yunan sınırını geçtiği takdirde birkaç günde Macaristan’ın güney sınırlarına ulaşırlar. Biz böylesi bir durumla karşılaşmak istemiyoruz. Bu yüzden AB bir an önce Türkiye’ye söz verdiği 6 milyar avroyu ödemeli.” sözlerine yer verdi.

Kaynak: (https://www.trtavaz.com.tr/haber/tur/avrasyadan/macaristandan-abye-turkiyeye-soz-verilen-6-milyar-avro-bir-an-once-odenmeli/5eec9a4e01a30a398411e005 , 19/06/2020)

Yazar

Hilal Ülkü Şahin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar